Wybór imienia dla dziecka nie zawsze jest prostym zadaniem. Świeżo upieczeni rodzice szukają inspiracji m.in. w genealogii, popkulturze czy słownikach imion. Jedni kierują się sentymentem rodzinnym, drudzy pięknym, melodyjnym brzmieniem, a jeszcze inni oryginalnością i unikatowością. Niektóre z imion cieszą się w Polsce szczególną popularnością, inne - wręcz przeciwnie.
Imię Berenika nie jest w Polsce często spotykane. Choć większości z nas obiło się o uszy, to mało kto rzeczywiście poznał jakąś dziewczynkę lub kobietę o tym imieniu. Jak podają dane z gov.pl, w 2022 roku tylko 8 osób dostało to imię przy narodzinach, rok wcześniej natomiast - 15. Berenika, a w tradycyjnej formie Berenike, to imię o pochodzeniu grecko-macedońskim. Znane było już w starożytności, szczególną popularnością cieszyło się za czasów egipskiej dynastii Ptolemeuszów.
Berenika jest pochodną greckich słów phere-, czyli "przynosić" oraz -nike, oznaczającego "zwycięstwo". Po połączeniu uzyskujemy więc "przynoszącą zwycięstwo" czy też "tę, która przynosi zwycięstwo". To historyczne imię, które nosiło wiele znanych postaci, m.in. aż cztery starożytne władczynie Egiptu. Co ciekawe, pojawiło się również w Piśmie Świętym.
Do oryginalnych i rzadko spotykanych imion żeńskich należy również imię Miłochna. W 2022 roku tylko dwie dziewczynki zostały tak nazwane. To tradycyjne słowiańskie imię, które oznacza "miłość". W źródłach pisemnych Miłochna pojawiła się już w XIII wieku. W ubiegłorocznym zestawieniu znalazły się także inne nietypowe imiona: Asteria i Koralia. Oba są pochodzenia greckiego. Pierwsze jest żeńskim odpowiednikiem imienia Asteriusz. Imię to nosiło kilka kobiet z mitologii greckiej. Asteria to też nazwa wyspy oraz planetoidy. Koralia z kolei oznacza "złoty róg" i symbolizuje dobrobyt oraz szczęście. W zeszłym roku urodziły się w Polsce dwie Asterie i dwie Koralie. Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl