"W slangu oznacza porażkę i wtopę, weź się jeszcze zastanów". Niektórzy uważają, że jest urocze

Ma przepiękne znaczenie i wciąż jest bardzo niespotykane wśród imion dla chłopców. Wielu rodziców obawia się jednak, że rówieśnicy będą wyśmiewać chłopca o takim imieniu. Ich zdaniem młodzieżowy slang sprawił, że imię jest na "zakazanej" liście, ze względu na jego nieprzychylne znaczenie.

Pochodzenie i znaczenie imienia Bazyli

Imię Bazyli pochodzi z języka greckiego, od słowa "basileios", które znaczy "królewski". Do Polski dotarło już w średniowieczu z Bizancjum, ale funkcjonowało w formach: Wasilios, Wasyl, Wasyli, Wasylij, Waszko, a później w formie łacińskiej, jako Basilius. W Polsce nadal należy do imion bardzo rzadkich. Wg raportu opublikowanego przez gov.pl, w I połowie 2023 roku, imię Bazyli wybrano zaledwie 4 razy.

Charakterystyka imienia

Bazyli uwielbia celebrować swoje życie. Docenia wszelkie chwile błogiego relaksu, słodkiego lenistwa i bliskości z naturą. Uwielbia spędzać czas na podróżowaniu i poznawaniu dalszych i bliższych okolic. Lubi poszerzać swoje horyzonty i uczyć się nowych rzeczy, tym bardziej, że nauka przychodzi mu z wielką łatwością. Jest estetą i lubi przebywać w ładnych i przyjemnych przestrzeniach, ale sam niespecjalnie garnie się do porządku i wykonywania obowiązków domowych. Jest doskonałym przyjacielem. Oddany, lojalny i gotowy pomóc o każdej porze dnia i nocy. Jeżeli jednak ktoś zawiedzie go i zrani, wtedy nie przebiera w słowach. Działa impulsywnie i daje się ponieść emocjom. 

Zobacz wideo Sylwia Nowak została mamą. Opowiedziała nam o ciemnych i jasnych stronach macierzyństwa

Imieniny: 2 stycznia, 4 kwietnia, 15 kwietnia, 20 maja, 12 czerwca, 23 czerwca

Więcej interesujących treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zdrobnienia: Bazyl, Bazylek, Bazyluś, Bazylcio, Bazutek, Bazek, Bacio, Baciuś, Baciek, Bazyliszek, Bazylik, Baziek, Bazik, Bazio, Baziu, Baziątko, Bazon, Bazuś, Bazy

Predyspozycje zawodowe

W przeciwieństwie do obowiązków domowych, zawodowe sprawy mają dla Bazylego ogromne znaczenie. Bardzo się do wszystkiego przykłada, jest zorganizowany i nastawiony na osiąganie celów. Zawsze jest gotowy do nauki nowych rzeczy. Uważa, że szkolenie się i zwiększanie własnych kompetencji jest w życiu jedną z najbardziej istotnych spraw. Często miewa doskonałe pomysły i trafne spostrzeżenia, i uwielbia się nimi dzielić głośno. Według niego dzięki wzajemnej współpracy można osiągnąć znacznie więcej, niż mogłoby się wydawać. Nie lubi podejmować decyzji pochopnie i pod wpływem chwili, ale jest zdania, że dzięki nieszablonowemu podejściu do wielu spraw i chęci do eksperymentowania, sukces jest w zasięgu rąk. Doskonale się sprawdzi na takich stanowiskach, jak: dziennikarz, logistyk, handlowiec, reporter, inżynier, teolog, nauczyciel akademicki, kierownik, prezes, lider. 

Sławni imiennicy:

  • Bazyli - pierwszy książę Neapolu w latach 661–666
  • Bazyli I Macedończyk (811–886) - cesarz bizantyjski
  • Bazyli II Bułgarobójca (938–1025) - cesarz bizantyjski
  • Bazyli Albiczuk - polski malarz prymitywista
  • Bazyli Bohdanowicz - polski skrzypek i kompozytor
  • Vasile Dîba - rumuński kajakarz, wielokrotny medalista olimpijski
  • Basil Hoskins - brytyjski aktor
  • Basil Kerski - niemiecko-polski dziennikarz, politolog i eseista pochodzenia polsko-irackiego
  • Basil Poledouris - amerykański kompozytor greckiego pochodzenia
Więcej o: