W jakim wieku dziecko może zostać samo w domu? Kodeks karny przewiduje grzywnę dla takich rodziców

W jakim wieku musi być maluch, aby mógł zostać sam w domu? Wbrew pozorom polski Kodeks Karny konkretnie podaje, ile dziecko musi mieć lat. Inaczej niefrasobliwi rodzice mogą zostać ukarani grzywną za niedopełnienie obowiązków. A jak brzmi ten przepis i o czym jeszcze trzeba pamiętać? Wyjaśniamy.
Zobacz wideo Czy rodzice mogą dostać mandat za spacer z dzieckiem? Adwokat odpowiada

Co do zasady dzieci powinny być pod opieką osoby dorosłej - rodziców, opiekunów prawnych, nauczycieli czy choćby niani. Jednak czasem zdarza się, że trzeba wyjść z domu, a nie ma kompletnie nikogo, kto mógłby wtedy zająć się maluchem. Wówczas wielu rodziców ma dylemat - w jaki wieku mogą zostawić szkraba samego w mieszkaniu? Jak się okazuje, odpowiedź na to pytanie jest w Kodeksie Karnym i każdy powinien ją znać, bo niefrasobliwi rodzice mogą zostać surowo ukarani.

W jakim wieku dziecko może zostać samo w domu? Polskie prawo jest precyzyjne

W polskim Kodeksie Karnym jest zapis o tym, że bezwzględnie pod czyjąś opieką musi być dziecko młodsze niż 7 lat. Jest to ujęte w artykule 106 tego dokumentu: "Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać, lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany.". Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby samo w domu zostało dziecko 7-letnie lub starsze, ale wciąż trzeba pamiętać o dobrym przygotowaniu malucha do tego. Jak to zrobić? Wyjaśniamy w dalszej części tekstu.

Jak przygotować dziecko, aby zostało samo w domu? To pomoże zapewnić mu bezpieczeństwo

Aby dziecko mające skończone 7 lat (lub więcej) mogło bezpiecznie samo zostać w domu, trzeba je do tego przygotować. Jak? Przede wszystkim zadbaj o te aspekty (za serwisem Compensa.pl):

  • wytłumacz malcowi, jak długo będzie sam,
  • powiedz, co wolno mu robić, a czego absolutnie nie,
  • poinformuj, że nie wolno mu nikogo i pod żadnym pozorem wpuszczać do domu,
  • naucz dzwonić z telefonu (o ile już tego nie potrafi),
  • wyjaśnij też, jak ma sobie poradzić w razie jakiejś niespodziewanej sytuacji - podaj numery telefonów do bliskich osób i te alarmowe oraz poinformuj, do kogo ma się zwrócić o pomoc (wcześniej np. uprzedź sąsiadów).
  • zabezpiecz niebezpieczne rzeczy jak zapałki, zapalniczki, kuchenki, noże i nożyczki etc.,
  • zostaw dziecku klucze, aby w razie czego mogło wyjść z domu, a także wspomniany telefon,
  • dobrym pomysłem jest też ubezpieczenie szkolne, które działa przez całą dobę i w każdym miejscu, gdzie znajduje się dziecko.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: