"Dobre imię dla osób z wyższych sfer". Zawsze już będzie kojarzyć się z muzyką klasyczną. Nadane 24 razy

To imię dobre dla tych, którzy wolą nadawać swoim dzieciom imiona, które kojarzą się z wybitnymi postaciami, a przy tym są rzadkie i wyjątkowe. To, nigdy nie miało szansy zająć wysokiego miejsca w rankingach imion, ale nie wykluczone, że jego czasy świetności jeszcze nadejdą.

Pochodzenie i znaczenie imienia Amadeusz

Imię Amadeusz pochodzi z języka łacińskiego. Powstało w kręgach zakonnych ze słów "amo" oznaczające "kochać" oraz "Deus", czyli "Bóg". Tłumaczy się je, jako "kochający Boga". Polskim imieniem o podobnym znaczeniu jest imię Bogumił, czyli "miły Bogu". Według rankingu opublikowanego przez gov.pl, w I połowie 2023 roku imię Amadeusz zostało nadane 24 razy.

Charakterystyka imienia

W Amadeuszu drzemie wielki potencjał i ogromne pokłady kreatywnych pomysłów, niestety wrodzona nieśmiałość i zdystansowanie sprawiają, że często stoi w miejscu. To osoba pełna życzliwości. Uwielbia podróżować, zbierać doświadczenie i być blisko natury oraz zwierząt, ale pod warunkiem, że towarzyszą mu bliscy. Nie znosi hałasu i gwaru, ale samotności również. Sprawia wrażenie, jakby był znacznie dojrzalszy od swoich rówieśników. Wyciąga trafne wnioski i dokonuje świetnych obserwacji. Urodzony z niego altruista, który szczęście i dobro innych stawia ponad swoje. Nie ma w zwyczaju robienia dalekosiężnych planów i stawiania sobie celów. Stara się żyć beztrosko, sprawdzając co przyniesie mu los i gdzie zaprowadzi go intuicja. Zdarza się, że bywa wykorzystywany, bo bezgranicznie wierzy, że każdy człowiek w głębi duszy jest dobry.

Zobacz wideo Sylwia Nowak o powrocie do formy po ciąży. Zmaga się z dolegliwością, o której wciąż mało się mówi

Imieniny: 28 stycznia, 30 marca, 10 sierpnia, 12 września, 27 września

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zdrobnienia: Adameusz, Adzik, Amadej, Amadek, Amadeo, Amadeoś, Amadi, Amadik, Amaduś, Amadzik, Amcio, Amciuch, Amczi, Amfen, Ami, Amm, Ammad, Amo, Amuś

Predyspozycje zawodowe

Trudny introwertyczny charakter Amadeusza sprawia, że bardzo ciężko jest mu znaleźć pracę, która da mu poczucie satysfakcji i spełnienia. Nigdzie nie umie dłużej zagrzać miejsca. Nawet, jeśli coś mu świetnie wychodzi, a jego pomysły i spostrzeżenia są trafne, jego nieśmiałość sprawia, że stoi w miejscu, chowając się za plecami kolegów. Nie odnajduje się w miejscach, w których istotną rolę odgrywa rywalizacja i "wyścig szczurów". Świetna pamięć, logiczne myślenie i opanowanie są jego ogromnymi zaletami. Największą wadą bywa jednak brak celów, planów i chęci zaangażowania się w 100%. Amadeusz może z powodzeniem próbować swoich sił, jako: psycholog, psychiatra, duchowny, plastyk, artysta, kompozytor, filozof, naukowiec, programista, krytyk.

Sławni imiennicy:

 • Amadeusz I Sabaudzki - książę Aosty, następnie król Hiszpanii z dynastii sabaudzkiej
 • Amadeusz Arczewski - polski zawodnik MMA
 • Amadeo Avogadro - włoski fizyk
 • Amadeusz Koprowski - polski lekkoatleta, sprinter
 • Amadeusz Lisiecki - polski Youtuber
 • Amadeusz Majerczyk - polski perkusista
 • Amadeusz Mierzwa - polski ilustrator
 • Amedeo Modigliani - malarz, rysownik i rzeźbiarz włoski
 • Wolfgang Amadeus Mozart - austriacki kompozytor i wirtuoz gry na instrumentach klawiszowych
 • Amadeusz I Sabaudzki - hiszpański król
 • Amadeus Serafini - amerykański aktor
 • Amedej Vetrih - słoweński piłkarz
Więcej o: