Co to jest grooming, kim jest child groomer?

Co to jest grooming? Kim jest chlid groomer? Z tym zjawiskiem zetknęło się już wielu rodziców nastolatków, którzy początkowo nie zdawali sobie sprawy z konsekwencji. Otóż tzw. child grooming to uwodzenie dziecka w internecie, które jest bardzo poważnym zagrożeniem dla młodych osób. Jak się przed nim ustrzec? Na co zwrócić uwagę i przede wszystkim gdzie zgłosić się po pomoc?

Co to jest grooming? Potoczną definicją, którą możemy tu przyjąć, jest zjawisko, które polega na uwodzeniu dzieci przez internet. Jednak to nie wszystko, bo pod tym stwierdzeniem kryją się wszelkie działania podejmowane w celu zaprzyjaźnienia się i nawiązania więzi emocjonalnej z dzieckiem, tak aby wykorzystać je seksualnie. To również jeden z mechanizmów używanych, by nakłonić dziecko do wzięcia udziału w pornografii (np. poprzez wysłanie nagich zdjęć), albo co gorsza, w prostytucji. Jak przed tym można ochronić dziecko? Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo To na seniorach i rencistach rząd skupił się w czasie swojej drugiej kadencji

Co to jest grooming? Kim jest child groomer?

Jak ochronić dziecko przez zgubnymi skutkami korzystania z internetu? Jak sprawić, aby było bezpieczne? Na to pytanie szuka odpowiedzi coraz więcej rodziców, bo jak się okazuje, niebezpieczeństw jest bardzo wiele. Jednym z nich jest tzw. zjawisko child grooming, czyli uwodzenia dziecka przez internet w celu osiągnięcia korzyści seksualnych. Brzmi strasznie? Niestety, to właśnie najmłodsi stają się najłatwiejszymi ofiarami dla każdego cyberprzestępcy. Chociaż w ich przypadku nie można mówić o wyłudzeniach danych, kradzieży tożsamości, czy chociażby włamaniu się do konta internetowego. Nieświadome zagrożenia dzieci mogą paść ofiarą child groomera, czyli pedofila.

Celem takiej osoby jest przede wszystkim zbudowanie takiej relacji, w której dziecko dało się uwieść, co oczywiście następuje stopniowo. W pierwszej fazie dochodzi do oswojenia z rozmówcą, treści są niewinne i dość błahe, dotyczące szkoły, kolegów, relacji z rodzicami. Potem cała relacja nabiera tempa, a rozmówca utwierdza dziecko w przekonaniu, że znalazło nowego przyjaciela i powiernika, któremu może zaufać w każdym aspekcie. To może trwać nawet kilka miesięcy.

Po zdobyciu zaufania dziecka pedofil zaczyna swój atak. Oczywiście nie zawsze musi dojść tutaj do spotkania i kontaktu fizycznego. W większości przypadków taki przestępca nakłania dzieci, by wysłało mu swoje nagie zdjęcia. "Uwodzenie przez internet najczęściej jest procesem, w którym stopniowo postępuje przywiązanie dziecka do pedofila. W konsekwencji pojawiają się trudności emocjonalne u dziecka, a jeśli dojdzie do wykorzystania seksualnego, także poczucie winy za to, co się stało" - podaje portal wikipedia.org.

Jak uchronić dziecko przed child grooming?

Rozumiejąc, na czym polega zjawisko child grooming, jako dorośli, ale także przede wszystkim rodzice - możemy uchronić dziecko przed zgubnymi konsekwencjami takich kontaktów. Nie pomoże tutaj zakaz używania komputera, telefonu, czy tabletu, albo baczne sprawdzanie, z jakich stron korzysta dziecko, czy czytanie jego wiadomości.

Najważniejsza jest tu szczera rozmowa i wprowadzenie swojej pociechy w tajniki niebezpiecznych zdarzeń i zachowań, na które są one narażone podczas aktywnego korzystania z sieci.

Więcej o: