Nie chcą chrzcić dzieci w kościele, więc robią "chrzest humanistyczny". Ceny od 2 tys. w górę

Coraz więcej osób rezygnuje nie tylko ze ślubów, ale i chrztów. W tym celu organizowane są inne uroczystości, które mają być okazją do świętowania w gronie najbliższych.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na Gazeta.pl

Zobacz wideo Kto może zostać chrzestnym? Są warunki, które trzeba spełnić

Wiele młodych ludzi rezygnuje z przyjęcia sakramentów. Nie chcą brać ślubów kościelnych, ani chrzcić swoich dzieci. Zapewne sytuacji Kościoła nie poprawiają wychodzące na jaw co jakiś czas skandale z udziałem duchownych. Jedni uważają, że dzieci powinny same decydować, czy w przyszłości będą wierzyć (i w co będą wierzyć), inni twierdzą, że to błąd, bo dziecko powinno dostać jakieś podstawy religii, by móc sobie samemu wykształcić pogląd na ten temat. Każdy jednak sam decyduje o tym jak wychowuje swoje dzieci.

Coraz modniejsze stają się śluby humanistyczne, czyli zupełnie inne od tych tradycyjnych, do których przywykliśmy. Czym są?

Ślub humanistyczny, jak sama nazwa wskazuje, za punkt swojej orientacji bierze human, czyli człowieka. A dokładnie – Młodą Parę. To, jak będzie wyglądała ceremonia ślubna, zależy tylko od narzeczonych – ich zainteresowań, upodobań, potrzeb. Uroczystość może być zatem oficjalna lub bardziej humorystyczna, skromna albo przygotowana z rozmachem, odbywać się w pałacu czy przydomowym ogrodzie.

- czytamy opis tej ceremonii na stronie slub-humanistyczny.pl. Wydarzenie wygląda więc tak, jak chcą tego państwo młodzi. Raczej nie ma tu typowej przysięgi małżeńskiej, ale często są indywidualnie napisane przemowy, czy przyrzeczenia. I chociaż ślub humanistyczny nie ma mocy prawnej, to dla osób, które się na niego decydują - jest ważny. Często biorą jeszcze ślub cywilny, ale traktują go jako czystą formalność.

Okazuje się jednak, że oprócz ślubów humanistycznych, coraz więcej jest chrztów humanistycznych. W sumie jest to naturalne, skoro przybywa związków osób, które odchodzą od religii, to trudno spodziewać się, że zdecydują się wychowywać swoje dziecko w jakiejkolwiek wierze.

chrzest
chrzest Shutterstock, autor: pyrozhenka

Rodzice szukają alternatywy dla tradycyjnych chrztów

Okazuje się, że niewierzący rodzice, którzy rezygnują z chrztu, szukają alternatywy, by móc w jakiś sposób uczcić pojawienie się dziecka na świecie. Coraz więcej osób decyduje się więc na chrzest humanistyczny. Okazuje się, że ludzie dość pozytywnie reagują na takie wydarzenie i często bardzo przeżywają je nawet osoby bardzo religijnie.

Nazywamy go ceremonią powitania dziecka lub nadania mu imienia. Zgłaszają się do nas rodzice, którzy chcą w uroczysty sposób włączyć dziecko do rodziny. Zwykle taka uroczystość odbywa się w restauracji lub plenerze. Jest kącik dla dzieci, fotografa, kwiaty, muzyka. Mode są także uroczystości w plenerze (...) o tradycyjnym chrzcie w kościele rodzina udaje się na obiad do restauracji. W chrzcie humanistycznym najważniejsze są przemowy, jakie składa najbliższa rodzina dziecka.

- mówi właścicielka firmy Ceremonia Humanistyczna Anna Kalinowska w rozmowie z redaktorem onet.pl. Przemowy są pisane od serca przez samych rodziców. Najczęściej dzielą się z wszystkimi zebranymi tym, jak zmieniło się ich życie, gdy na świecie pojawił się potomek. Wiele osób mówi też o tym, jakie wartości będzie się starało mu wpoić.
Zazwyczaj wybierani są goście honorowi, którzy są odpowiednikami chrzestnych, którzy także zabierają głos. Wszystko jest szczere i przez to bardzo emocjonalne.

Ile kosztuje przygotowanie chrztu humanistycznego? Bez wątpienia cena jest w dużej mierze uzależniona od tego, czego oczekują rodzice dziecka. Im więcej różnego typu atrakcji, dodatków i urozmaiceń, tym jest ona wyższa. Z reguły zaczyna się od 2 tys. wzwyż.
Jak mówi cytowana przez onet.pl Anna Kalinowska w trakcie tradycyjnego chrztu dziecko wstępuje do Domu Bożego i jest jego częścią. Z kolei podczas chrztu humanistycznego można uznać, że "staje się częścią wszechświata".
Co ciekawe w niektórych krajach (np. w Anglii) śluby humanistyczne mają już skutek prawny. W Polsce temat jest jeszcze dość świeży, jednak zainteresowanie tego typu obrzędami znacznie wzrasta, więc można się spodziewać, że w przyszłości temat mocno się rozwinie i pojawi się sporo zmian.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.