Czym jest stawianie baniek? To metoda leczenia znana już od starożytności - korzystali z niej wówczas Chińczycy, Egipcjanie, Arabowie czy mieszkańcy Mezopotamii. Polega ona na pobudzaniu przepływu krwi poprzez wessanie skóry do wewnątrz naczyńka szklanego, ceramicznego, bambusowego, a nawet gumowego. A czy jest skuteczne? Choć stawianie baniek jest jedną z terapii alternatywnych, którą lekarze uznają za uzupełnienie leczenia w niektórych schorzeniach. W jakich? I czy są przeciwskazania? Tłumaczymy.
Choć stawianie baniek nie jest terapią uznaną przez lekarzy, to jednak uważa się, że pomaga przy niektórych schorzeniach takich jak:
Ponadto stawianie baniek pobudza też układ odpornościowy, dzięki temu dziecko jest bardziej odporne na infekcje wirusowe i lżej je przechodzi. Jednak nie zawsze ta terapia jest dobrym pomysłem - są bowiem konkretne przeciwskazania, o których trzeba pamiętać.
Choć stawianie baniek nie jest niczym złym i może przynieść ulgę w wielu schorzeniach, to nie zawsze są dobrym pomysłem. Stąd warto pamiętać, że przeciwskazaniami do postawienia owych baniek choremu dziecku (jak i dorosłemu) są:
Co więcej, trzeba mieć też na uwadze, że bańki można stawiać raz w tygodniu dziecku, które ukończyło już rok, a siedmiolatkom (i starszym) - dwa razy w tygodniu. Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.