Biblijne imię, którego "zdrobnienie odpycha". Nie pomógł nawet polski besteseller. Od lat na szarym końcu rankingów

To imię dla dziewczynki jest znane, cenione, a nawet uważane za piękne, jednak mało kto nazywa tak swoje córki. Dlaczego? Czy ma to związek ze zdrobnieniami, które jak niektórzy uważają, są nawet odpychające? Chociaż posiada wyjątkowe znaczenie i bogatą historię, nie należy do grona tych popularnych imion. W zeszłym roku otrzymało je zaledwie 75 dziewczynek. Czy zła passa się odmieni?

"Rodzina mówi, że twarde i nie pasuje do małej dziewczynki" - napisała jedna z przyszłych mama, która zastanawia się nad wyborem imienia Judyta dla swojej córki. Czy faktycznie ono nie pasuje? To przecież piękne i wyjątkowe imię o niebanalnym znaczeniu i bogatej historii, bo jego korzenie sięgają odległych czasów biblijnych. Pochodzi z hebrajskiego słowa "Jedidiah", co oznacza "uczyniony przez Boga", jednak jego zdrobnienia nie przypadły do gustu niektórym internautom. Czy mają rację, pisząc, że są one wręcz "odpychające"? Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeat.pl.

Zobacz wideo Marek Napiórkowski: PiS-owska retoryka stała się standardem w debacie politycznej

Judyta - imię, o którym marzy wiele kobiet, ale prawie nikt nie chce tak nazywać córek

Judyta, chociaż znane i cenione imię z czasów biblijnych, nigdy nie było na tyle popularne, aby znaleźć się w pierwszej dziesiątce imion najczęściej nadawanych. Zawsze na szarym końcu. Jego zła passa miała się odmienić po fenomenie książki Katarzyny Grocholi, "Nigdy w życiu!", czyli polskiej odpowiedzi na bestsellerowy "Dziennik Bridget Jones". Główna bohaterka, czyli Judyta, pozostawiona przez męża, postanawia zmienić swoje życie i uczynić je lepszym i bardziej wartościowym. I chociaż wiele kobiet marzyło wtedy, aby być jak Judyta i nosić to samo imię, to jednak nie miało to przekładu na liczbę nadań.

Obecnie jego właścicielkami jest zaledwie 9 756 Polek, a w ubiegłym roku zostało tak nazwanych tylko 75 dziewczynek. "Nie podoba mi się, wygląda jak judaizm, a zdrobnienie od Judyta to też Judka, które także mnie odpycha" - zauważa w dyskusji jedna z kobiet. Jednak z drugiej strony pojawiają się także argumenty sugerujące, że imię nie tylko jest oryginalne, ale także bardzo eleganckie. "Judyta brzmi dostojnie i kobieco. Tylko faktycznie do żadnego zdrobnienia nie mogę się przekonać. Pod wpływem niemieckim spróbowałabym być może oswoić na ten cel formę Juta. Ewentualnie po swojsku - Judysia" - napisała jedna z internautek. I faktycznie, niektóre zdrobnienia mogą być dość kłopotliwe do wymówienia, "to połamańce językowe" - piszą internauci. Do najpopularniejszych należą takie, jak: Judytka i Judycia. Wśród innych form można wymienić spieszczenia: Judynia, Judyśka, Judydztwo, Judyteczka, Judytek, Judycia, Jucia, Judka, Judit, Joda, Jogi, Jodi, Dytka, Dyta, Dycia, Tyćka, Tyśka i Ysia.

Jeśli chodzi o samo imię, to uważane jest za odpowiednie dla tych dziewczynek, którym wróży się wielkie powodzenie. Judyta jest uważana za kobietę inteligentną, zaradną i towarzyską. Jest przyjacielska i szczera, a swoim optymizm zaraża wszystkich bliskich i przyjaciół.

Więcej o: