Kalendarz dni wolnych od szkoły. Długi weekend się zbliża. Weź dwa dni urlopu i ciesz się 5-dniowym wolnym

Kalendarz dni wolnych od szkoły to jeden z ważniejszych tematów wśród uczniów, ale także jeśli chodzi o ich rodziców. Dlaczego? Bo to oni w większości planują swoje urlopy pod dni wolne od zajęć szkolnych. Co prawda do końca tego roku zbyt dużo okazji do wolnego nie ma, ale biorąc dwa dni wolnego w listopadzie, zyskujemy aż 5-dniowy długi weekend.

Kalendarz dni wolnych od szkoły w tym roku nie jest zbyt łaskawy dla większości uczniów. Na pierwszy, naprawdę długi weekend, muszą poczekać aż do grudnia, bo za święto wypadające w sobotę, nie otrzymują oni dodatkowego dnia wolnego. Jednak inaczej sprawa wygląda w przypadku ich pracujących rodziców. Biorąc dwa dni z puli urlopu wypoczynkowego w listopadzie, mogą cieszyć się z aż pięciodniowego urlopu. Podpowiadamy jak to zrobić. Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Paweł Kubicki: Obiecując emerytury stażowe, "kupujemy" głosy seniorów, ale po wyborach kogoś będziemy musieli "sprzedać"

Kalendarz dni wolnych od szkoły. Kiedy planować urlop?

Kalendarz dni wolnych od szkoły to temat, który również dotyczy rodziców uczniów. To oni w większości dostosowują swoje urlopy do dni wolnych od zajęć szkolnych, aby zapewnić opiekę swoim dzieciom, wtedy, kiedy placówka jest zamknięta. Jednak i oni potrzebują chwili wolnego. Co prawda uczniowie na długi weekend będą musieli poczekać aż do grudnia, to nieco zmienia się to w przypadku ich pracujących rodziców. Dlaczego? Za święto przypadające w sobotę - otrzymują oni dodatkowy dzień wolny. W tym przypadku tyczy się to 11 listopada, czyli Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości. W większości firm to piątek 10 listopada będzie tym "oddanym" dniem, toteż biorąc dwa dni wolnego, np. w środę i czwartek - rodzice mogą cieszyć się aż pięciodniowym, naprawdę długim weekendem.

Dni wolne w 2023 roku przedstawia poniższa grafika.

Kalendarz dni wolnychKalendarz dni wolnych Fot. Gazeta.pl

Zatem, reasumując, dni wolne od szkoły dla wszystkich uczniów, przedstawiają się następująco:

  • 1 listopada (środa) - Wszystkich Świętych;
  • 23-31 grudnia 2023: zimowa przerwa świąteczna; Boże Narodzenie;
  • 1 stycznia 2024: Nowy Rok; 
  • 15 stycznia 2024 - 25 lutego 2024: ferie zimowe; terminy w zależności od województw;
  • 28 marca - 2 kwietnia 2024: wiosenna przerwa świąteczna; Wielkanoc
  • 1-3 maja 2024: majówka;
  • maj – matury i egzamin ósmoklasisty, wolne dni dla uczniów nieprzystępujących do egzaminów
  • 30 maja 2024: Boże Ciało;
  • 22 czerwca - 31 sierpnia 2024: wakacje.

11 listopada 2023 oraz 6 stycznia 2024 wypadają w sobotę, co oznacza, że w tym dniu uczniowie i tak nie szliby do szkół - to dni bez nauki. Jednak placówki, a konkretnie dyrektorzy szkół mają do dyspozycji dodatkowe dni wolne, które mogą rozdysponować według własnego uznania. Stąd w niektórych szkołach już pojawiają się informacje o dodatkowych dniach bez zajęć edukacyjnych (np. 30 października - dzień przed świętem Wszystkich Świętych). Należy więc sprawdzać komunikaty konkretnych placówek, bądź zapytać u źródła - wychowawcy klasy, czy też w sekretariacie szkoły.

Więcej o: