Imię z XIV wieku w 2019 roku zaliczyło nagły skok popularności. To tylko 4 litery, a w zeszłym roku nadano je 1840 razy

To imię dla dziecka wydaje się, że jest stosunkowo młode i bardzo nowoczesne. Nic bardziej mylnego, bo jak wskazują niektórzy etymolodzy, pojawiło się już w okolicy XIV wieku, także stosunkowo dawno. Początkowo było jedynie zdrobnieniem, ale z czasem jego popularność wzrosła na tyle, że stało się ono samodzielnym imieniem. Nadawane i używane przez wiele lat, nagły skok popularności zaliczyło dopiero kilka lat temu, bo w 2019 roku.

Nela to imię, które nie należy do tych z pierwszej dziesiątki imion najczęściej nadawanych, jednak nie można mu odmówić popularności. Niegdyś zapomniane i rzadko nadawane, w 2019 roku zaliczyło nagły skok zainteresowania. W ubiegłym roku liczba ta ponownie wzrosła, nadano je aż 1840 razy. Pochodzi ono od słowiańskiego słowa "nela", co oznacza "słodka". Imię zatem kojarzy się z ciepłem, dobrocią i miłością. Wielu rodziców kocha je za to, że jest krótkie (ma tylko cztery litery) i niezwykle oryginalne. Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Politycy trafnie rozpoznają najważniejsze problemy seniorów, ale nie dają spójnych i szerokich rozwiązań

Nela - oryginalne imię dla dziewczynki. Czy znajdzie się w pierwszej dziesiątce?

Nela to żeńskie imię, które pojawiło się w okolicy XIV wieku. Początkowo funkcjonowało jako zdrobnienie od innego imienia, Kornelia lub Petronella, by po pewnym czasie zaskarbić sobie przychylność przyszłych rodziców i zostać samodzielnym imieniem dla dziewczynki. Przez lata należało raczej do grupy imion oryginalnych, ale jednak mało popularnych. Zmieniło się do dopiero po pierwszej dekadzie lat dwutysięcznych, kiedy jego popularność bardzo wzrosła. W 2017 roku zostało użyte 1263 razy, w 2018 roku - 1547, a 2019 - aż 1748 razy. Rodzice pokochali je na nowo, bo w zeszłym roku zostało tak nazwanych aż 1840 dziewczynek. Czy znajdzie się ono w pierwszej dziesiątce tych najpopularniejszych imion i kiedyś zajmie miejsce Zosi lub Zuzi?

Skąd tak duże zainteresowanie imieniem, które chociaż obecne, przez wiele lat było jednak rzadko nadawane? Może przemawiać za tym fakt, że imię to pochodzi od słowiańskiego słowa "nela", co oznacza "słodka". Dziewczynka je nosząca jest rozkoszną pociechą swoich rodziców, dla których imię to kojarzy się ze słodyczą, dobrocią, miłością i ciepłem rodzinnego ogniska.

Imię to obecnie nosi aż 15 560 Polek, co nie jest małą liczbą.

Nela imieniny obchodzi 18 sierpnia, a najpopularniejszymi zdrobnieniami są Nelusia, Nelcia, Nelka, Lela, Luelusia.

Więcej o: