Maurycy, czyli imię pochodzenia łacińskiego i kojarzące się z odległym regionem i jego mieszkańcami (Mauretania), pojawiło się na naszych ziemiach stosunkowo późno. Imię to można tłumaczyć jako „mądry wojownik", co przede wszystkim kojarzy się z siłą, odwagą, lojalnością i mądrością. Chociaż piękne i wyjątkowe, to ze względu na trudności z wymową, czy zdrobnieniem, nie zawsze jest wybierane przez przyszłych rodziców. "Chciałam tak nazwać synka, ale jak to zdrobnić? Maury? Mori? Nic mi nie pasuje i wszystko brzydko brzmi, a samo imię przepiękne" - zaznacza jedna z mam na anonimowym forum. Zatem jak to z tym imieniem jest? Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Pokolenie Z, czyli osób w zasadzie wkraczających w dorosłe życie (urodzonych pomiędzy 1995 rokiem, a 2012 rokiem), zakładając rodziny, zastanawiają się nad wyborem imienia dla swojego dziecka. Wybierają raczej takie, które nie były zbyt popularne za czasów ich rodziców, czy dziadków, stawiając na oryginalność i wyjątkowość. Jednym z nich jest imię Maurycy, które niesie ze sobą różne skojarzenia - świętego, wojownika, ale także czworonożnego pupila. "Imię fajne, ale ja miałam nazwać tak swojego kota" - napisała jedna z kobiet, która dołączyła do dyskusji.
I chociaż imię ma wielu swoich zwolenników - w ubiegłym roku zostało tak nazwanych 147 chłopców, to jednak znajdują się osoby, którym imię się bardzo podoba, ale nie nazwaliby tak swojego dziecka. Dlaczego? "Znam jednego Maurycego, przeklinającego swoje imię. Zdrobnić się tego raczej nie da, wymówić trudno... Dla wszystkich był Markiem, żeby języka nie nadwerężać" - pisze kolejna z kobiet.
Ile głów, tyle opinii, bo jak się okazuje - imię Maurycy, może nie należy do tych bardzo popularnych, ale nadal jest w użyciu. Jak podaje portal jakiemie.pl, obecnie nosi je aż 3 045 Polaków. I z jego zdrobnieniem również nie powinno być problemu, te najpopularniejsze to: Mauri, Mauro, Mauruś, Maury, Mauryc, Maurycek, Maurycjusz, Maurycuś, Mauryś, Moryś, Mryś, Ryc, Rycek, Rycy - urocze i miłe dla ucha słowa.