Dni tyg po niemiecku — jak je zapisywać i wypowiadać?
Dni tygodnia po niemiecku zapisujemy wielką literą. Zapis rzeczowników z dużej litery, niezależnie od pozycji w zdaniu, to cecha charakterystyczna dla języka niemieckiego. Ponadto zgodnie z niemiecką gramatyką, dla rzeczowników stosowane są tzw. rodzajniki, które poprzedzają dane słowo. W języku niemieckim używane są następujące rodzajniki:
- der - dla rodzaju męskiego
- die - dla rodzaju żeńskiego
- das - dla rodzaju nijakiego
W przypadku słów określających dni tygodnia po niemiecku stosuje się rodzajnik "der".
Poniżej nazwy dni tygodnia po niemiecku wraz z ich prawidłową wymową:
- poniedziałek to Montag (czyt. montag)
- wtorek to Dienstag (czyt. djinstag)
- środa to Mittwoch (czyt. mitwoh)
- czwartek to Donnerstag (czyt. donastag)
- piątek to Freitag (czyt. fajtag)
- sobota to Samstag (czyt. zamstag)
- niedziela to Sonntag (czyt. zontag)
Jak można wywnioskować z powyższego, prawie wszystkie nazwy dni tyg po niemiecku zakończone są przyrostkiem "-tag", a samo słowo "Tag" w języku niemieckim oznacza "dzień". Widoczna w ten sposób powtarzalność w nazwach dni tygodnia po niemiecku może być pomocna w zapamiętaniu nowo poznanych słów.
Zobacz wideo
Jakie są różnice w wychowaniu dzieci między Polską a Hiszpanią? "Dzieci mówią do nauczycieli po imieniu"
Dni tygodnia: niemieckie słówka i wyrażenia związane z tygodniem
Jakie inne słówka i wyrażenia warto poznać przy okazji nauki dni tygodnia? Niemieckie słówka związane z tygodniem pojawiają się często w zdaniach, dlatego warto od razu rozszerzyć słownictwo w tym zakresie. Dzięki temu nauka będzie efektywniejsza, a to na pewno zaprocentuje w przyszłości. Przykłady słówek i zwrotów używanych w języku niemieckim, które związane są z tygodniem to m.in.:
- dzień - der Tag
- tydzień - die Woche
- weekend - das Wochenenden
- dzień roboczy - der Werktag
- podczas dni roboczych (w znaczeniu: od poniedziałku do piątku) - unter der Woche
- dzisiaj - heute
- wczoraj - gestern
- jutro - morgen
- pojutrze - übermorgen
- każdego dnia - jeden Tag
- każdego poniedziałku (lub innego dnia tygodnia) - jeden Montag
- ten poniedziałek (lub inny dzień tygodnia) - diesen Montag
- w zeszły poniedziałek (lub inny dzień tygodnia) - letzten Montag
- w następny poniedziałek (lub inny dzień tygodnia) - nächsten Montag
Dni tyg. po niem. - skąd się wzięły ich nazwy i jakie mają skróty?
Skąd wywodzą się nazwy dni tyg po niem.? Język niemiecki (podobnie jak język angielski) wywodzi się z grupy języków germańskich, stąd często można zauważyć podobieństwa w brzmieniu słów w obu tych językach. Tak jest właśnie w przypadku nazw dni tygodnia po niemiecku. Jeśli znasz nazwy dni tygodnia po angielsku, to ich nauka w języku niemieckim będzie znacznie ułatwiona. I na odwrót — w sytuacji, gdy znane są Ci nazwy dni tygodnia po niemiecku, nauczenie się ich odpowiedników w języku angielskim nie będzie stanowiło większego problemu. Jaka jest geneza nazwy dni tygodnia po niemiecku i jakie skróty językowe są stosowanie na ich określenie? Nazwy dni tygodnia po niemiecku mają swoje źródło w języku łacińskim i odpowiednio:
- poniedziałek - Montag (skrót - Mo.) - był poświęcony bogini Lunie i swoją nazwę zawdzięcza księżycowi (Tag der Mondes - dzień księżyca)
- wtorek - Dienstag (skrót - Di.) - był poświęcony bogu Ziu
- środa - Mittwoch (skrót - Mi./Mittw.) - nazwa wywodzi się od słowa "Mitti", oznaczającego "środek" (w znaczeniu: środek tygodnia)
- czwartek - Donnerstag (skrót - Do.) - był poświęcony bogu Donnarowi
- piątek - Freitag (skrót - Fr.) - był poświęcony bogini Frigg
- sobota - Samstag (skrót - Sa.) - wywodzi się od łacińskiego słowa "sabbatum"
- niedziela - Sonntag (skrót - So.) - była poświęcona bogu Heliosowi
Dni tyg niemiecki — zdania z użyciem nazw dni tygodnia po niemiecku
Jak ułożyć zdanie z nazwami dni tyg? Niemiecki, jak już wiemy, jest językiem, w którym rzeczowniki zapisywane są wielką literą. Należy o tym pamiętać, jeżeli chcemy poprawnie zapisać nazwy dni tygodnia po niemiecku. Poniżej przedstawiamy przykłady zdań z użyciem nazw dni tygodnia po niemiecku.
- Jeśli chcemy powiedzieć, że wykonujemy jakąś czynność w danym dniu tygodnia, to używamy słówka "am" przed nazwą dnia tygodnia, np. "W poniedziałek idę na siłownię" - "Am Montag gehe ich ins Fitnessstudio"
- Jeżeli chcemy powiedzieć, że robimy coś każdego poniedziałku, używamy słowa "jeden", np. "Każdego poniedziałku wstaję o godzinie 6:00" - "Jeden Montag stehe ich um 6:00 Uhr auf"
- Jeżeli chcemy powiedzieć, że robimy coś od jakiegoś do jakiegoś dnia tygodnia, używamy sformułowania von (...) bis (...), np. "Pracuję od poniedziałku do piątku" - "Ich arbeite von Montag bis Freitag"
Zobacz też: Nauka angielskiego - online czy tradycyjnie? Jak myślą rodzice w Polsce i na świecie?