Osobowość dyssocjalna (inaczej antyspołeczne zaburzenie osobowości), potocznie nazywana psychopatią to zaburzenie osobowości, które jest kojarzone z byciem bezwzględnym i okrutnym wobec innych. Przejawy tego zaburzenia pojawiają się już we wczesnym dzieciństwie - kłamanie i nieokazywanie emocji to jedne z pierwszych symptomów, ale nie jedyne. Wczesne postawienie diagnozy daje szansę, aby pomóc takiemu malcowi, dlatego na te objawy również warto zwrócić uwagę. Zobaczcie, co konkretnie powinno was zaniepokoić.
Jak już wyżej wspomnieliśmy, pierwszymi objawami psychopatii u dzieci jest częste kłamanie i dobre panowanie nad emocjami. Innymi zachowaniami, które powinny zwrócić uwagę rodziców bądź opiekunów są (za portalem VeryWellFamily.com):
Dzieci wykazujące wszystkie (lub tylko część) powyższych cech częściej łamią reguły, a w dorosłości prawo, są też bardziej narażone na uzależnienie od substancji psychoaktywnych. Stąd ważne jest wczesne zdiagnozowanie problemu.
Uważa się, że osobom z antyspołecznymi zaburzeniami osobowości bardzo trudno pomóc, o ile w ogóle to możliwe. Jest to spowodowane tym, że dzieci, jak i dorośli są w stanie oszukiwać i manipulować innymi, co sprawia, że wyniki leczenia nie są zbyt miarodajne. Jednak mimo wszystko warto skorzystać z terapii behawioralnej, aby choć trochę zniwelować negatywne zachowania, niekiedy stosuje się też farmakoterapię, jako sposób na łagodzenie agresji i lęków u pacjenta. Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.