Do najważniejszych numerów alarmowych, które powinno znać każde dziecko, należą cztery poniższe:
Wprawdzie pełna lista jest dużo dłuższa, jednak te są najczęściej używane i powinien je znać każdy człowiek, bez względu na wiek. Kiedy zacząć ich uczyć? Najlepiej jak najwcześniej, od momentu, gdy maluch potrafi mówić zrozumiale i pełnymi zdaniami. A jak pomóc szkrabowi w ich zapamiętaniu? Oto kilka pomysłów na przyjemną naukę pożytecznych wiadomości.
Aby ułatwić dziecku zapamiętanie numerów alarmowych, można skorzystać z technik mnemonicznych - dobrym pomysłem jest rymowany, krótkie wierszyki, zawierające w sobie potrzebne cyfry, takie jak poniżej podane (za serwisem EduZabawy.pl):
112 to jest numer jeden najważniejszy, zapamiętaj, by skorzystać, będziesz bezpieczniejszy.
Trzy dziewiątki moi mili pogotowie wzywają, numer ten ratuje życie, łatwy w swej prostocie, trzy dziewiątki, trzy cyferki zapamiętasz w locie.
Dwie dziewiątki i ósemka też ważne cyferki, wezwij straż pożarną, gdy nawet płomień niewielki. Dziewięć, dziewięć, osiem, jesteś ważnym ktosiem, numer do straży znaj i w potrzebie pomagaj!
Dziewięć, dziewięć, siedem, jeszcze numer jeden policjantów wzywa, gdy wypadek bywa.
Dobrą pomocą w nauce numerów alarmowych są też kolorowanki. Przykładowe (do wydruku na dużym formacie) możecie pobrać w tym miejscu.
Wspaniałą pomocą dla rodziców (jak i np. nauczycieli przedszkolnych) podczas uczenia najmłodszych numerów alarmowych są piosenki dla dzieci. Jest ich sporo, a dobrym przykładem są utwory z kanału YouTube Śpiewających Brzdąców, które mają tysiące wyświetleń:
Warto też z dziećmi po prostu ćwiczyć dzwonienie na numery alarmowe, robiąc symulacje różnych niebezpiecznych zdarzeń. Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.