12000 złotych na dziecko. O tej pomocy od rządu wciąż wie niewielu rodziców. Jak złożyć wniosek?

Polscy rodzice mogą dostać na dziecko wiele różnych świadczeń, w tym jedno w wysokości 12000 złotych na malucha. Choć to duża pomoc od rządu, to wciąż wie o tym niewiele osób. A jakie warunki trzeba spełnić i jak złożyć wniosek o przyznanie dodatkowych środków? Wyjaśniamy zawiłości finansowe.
Zobacz wideo Wolny czas po przedszkolu? Jak go wykorzystują dzieciaki?

500 plus, 300 plus, kosiniakowe czy choćby becikowe - w Polsce rodzice mają naprawdę sporą pomoc od rządu, aby wychować dzieci. Jednym z takich świadczeń jest Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO), którego celem jest wsparcie rodziców w opiece nad najmłodszymi maluchami, a ściślej rzecz biorąc sfinansowanie pobytu szkraba w żłobku, klubie dziecięcym bądź opieki niani. Maksymalna kwota wynosi 12 000 złotych na jedno dziecko, ale wcześniej trzeba spełnić kilka warunków. Jakich konkretnie? Zobaczcie sami. 

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy 2023. Komu nie przysługuje to świadczenie na malucha?

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy przysługuje tylko na drugie (i kolejne) dziecko w rodzinie, przy czym nie ma znaczenia wiek pozostałych pociech, bowiem te mogą być nawet i pełnoletnie. Jednak trzeba mieć przy tym świadomość, że RKO nie przysługuje w następujących przypadkach:

  • gdy któreś ze starszych dzieci trafiło do pieczy zastępczej,
  • gdy rodzice utrudniają bądź uniemożliwiają przeprowadzenie wywiadu środowiskowego,
  • nieudzielenie przez rodziców wymaganych informacji bądź niedostarczenie potrzebnych dokumentów.

Ważne jest, by najmłodszy maluch miał od roku do trzech lat, choć wniosek o przyznanie RKO rodzice mogą złożyć od momentu, gdy szkrab ukończy dziewięć miesięcy do chwili, gdy skończy trzy lata. Jednak trzeba mieć na uwadze, że dopełnienie formalność przed ukończeniem przez malucha 13 miesięcy gwarantuje wypłacenie pełnej kwoty świadczenia. W przypadku spóźnienia kwota będzie proporcjonalnie pomniejszona, warto więc się pospieszyć.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy 2023. Jak i gdzie złożyć wniosek o przyznanie tego świadczenia?

Jeśli wymienione wyżej warunki są spełnione, to rodzice muszą złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o przyznanie Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Mogą to zrobić na jeden z poniższych sposobów:

  • PUE ZUS,
  • aplikację mZUS,
  • portal Emp@tia,
  • bankowość elektroniczną.

Przy czym we wniosku muszą zaznaczyć, jak ma być wypłacone RKO - czy w kwocie 1000 złotych miesięcznie przez rok, czy 500 złotych miesięcznie przez dwa lata.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: