Sprawdź, czy dziecko nie ma czerwonego paska za uchem. To groźny znak

Wiele chorób daje objawy, które są nieoczywiste i łatwo je zbagatelizować i przeoczyć. Warto obserwować swoje dziecko, by wiedzieć, kiedy jego zdrowiu grozi niebezpieczeństwo.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na Gazeta.pl
Okazuje się, że wiele chorób rozwija się, ponieważ pierwsze jej symptomy są niezauważone lub zlekceważone. To bardzo niebezpieczne, szczególnie w przypadku najmłodszych. Dlatego kluczowe jest, by obserwować swoją pociechę i ingerować, gdy tylko pojawi się jakikolwiek niepokojący objaw. Warto też w wielu przypadkach zaufać swojej intuicji. Wiele mam, czy ojców przyznawało, że zjawili się ze swoją pociechą u lekarza bądź w szpitalu, bo mieli przeczucie, że dzieje się coś złego i ich dziecko potrzebuje pomocy. Zawsze też warto wyznawać zasadę, że lepiej pojawić się z córką czy synem u specjalisty o raz za dużo, niż o raz za mało.

Zobacz wideo Do jakiego specjalisty się udać, gdy podejrzewamy, że nasze dziecko ma jakieś zaburzenia? "Lepiej pójść do kogokolwiek niż do nikogo"


Na Instagramie Medical Education (@med.learn), gdzie publikowane są różnego rodzaju filmy edukacyjne, zdjęcia kliniczne oraz informacje o najnowszych metodach leczenia itp. Pojawiło się zdjęcie dziecka z czerwonym paskiem za uchem. Wygląda dość niepozornie, a okazuje się, że jest to bardzo niebezpieczny dla zdrowia. Okazuje się, że jest to ostre zapalenie wyrostka sutkowatego.

Ostre zapalenie wyrostka sutkowatego jest poważną infekcją bakteryjną kości wyrostka sutkowatego, która występuje w wyniku ostrego zapalenia ucha środkowego (AOM). Zapalenie wyrostka sutkowatego jest wynikiem infekcji, która obejmuje powietrzne komórki i wykazuje zapalenie kości

- czytamy w zamieszczonym poście. Choroba zazwyczaj jest powikłaniem po ostrym lub przewlekłym zapaleniu ucha przewlekłego. Najczęściej pojawia się u dzieci i wymaga specjalistycznego leczenia.

 

Jakie są przyczyny stanu zapalnego wyrostka sutkowatego?

Oprócz zapalenia ucha wyrostek sutkowaty może być spowodowany perlakiem, czyli guzowatą zmianą zapalną, albo zbyt krótką antybiotykoterapią. Powodem mogą być też różnice anatomiczne, przede wszystkim chodzi o inne miejsce, w którym znajduje się trąbka słuchowa. Wówczas jest słaby drenaż wydzieliny w uchu, co powoduje, że dochodzi do jej zalegania.

Choroba objawia się bólem ucha, wysiękiem i w wielu przypadkach gorączką oraz obrzękiem. Charakterystycznym objawem jest też zaczerwieniona skóra, najczęściej pasek za uchem.
Zapalenie wyrostka sutkowatego wymaga stosowania długiej antybiotykoterapii. Lecenie jest długotrwałe, ponieważ leki (ze względu na jego umiejscowienie) wolno docierają do miejsca docelowego. Niekiedy konieczne jest też stosowanie terapii sekwencyjnej, czyli przyjmowanie zastrzyków.

Zignorowanie objawów i zaniechanie odpowiedniego leczenia może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, m.in. porażenia nerwu twarzowego, czy uszkodzenia słuchu.

Więcej o: