Co na wszy u dzieci? Wielu rodziców, którzy zetknęli się z tym problemem, zaleca stosowanie różnych aptecznych specyfików, które mają pomóc uporać się z gnidami i pozbyć pasożytów z włosów. Jednak okazuje się, że najlepszą z metod, znaną już za czasów naszych babć jest ich wyczesywanie gęstym grzebieniem. O tym sposobie wspomina również jedna ze specjalistek zajmująca się usuwaniem wszy. Ewa Kopeć - pielęgniarka specjalizująca się w tym temacie zdradza, co pomaga w walce z nieproszonymi gośćmi. Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Wszy i gnidy to problem, z którym mierzy się wielu rodziców. Nie dotyczy on tylko i wyłącznie tych maluchów, których rodzice nie dbają o higienę i czystość. "Wszy głowowe nie mają żadnego związku z higieną - żyją też w czystych, pachnących szamponem włosach. Przekonanie, że pojawiają się z powodu niedostatecznej higieny, to efekt mylenia ich z wszami odzieżowymi. Te rzeczywiście żyją w brudnych, niezmienianych ubraniach, ale to nieco inny rodzaj pasożytów" - przekonuje Ewa Kopeć, pielęgniarka specjalizująca się w usuwaniu wszy. Zgłaszają się do niej osoby, które nie mogą pozbyć się pasożytów z włosów swoich dzieci, ale także i swoich, bo o zarażenie tutaj bardzo łatwo. Dochodzi w momencie, gdy zetkniemy się głową z włosami osoby zarażonej.
Pomóc w pozbyciu się wszy mogą oczywiście różne preparaty apteczne, które na grupach rodzicielskich poleca wielu rodziców. "Do wyboru mamy lotiony, żele, pianki, szampony, kremy czy aerozole. Ważna uwaga! Dokładne umycie głowy zwykłym szamponem nie pozwoli na pozbycie się pasożyta. Wszy dzięki specjalnym odnóżom i pazurkom czepnym silnie przytwierdzają się do włosów. Gnidy są przyczepiane do włosów specjalną wydzieliną, która nie rozpuszcza się w wodzie i jest trudna do usunięcia" - czytamy na blogu Pana Tabletki.
Co zatem skutecznie usuwa wszy? Najważniejsze w walce z wszawicą jest cierpliwość i dokładny przegląd głowy oraz wyczesywanie gnid z włosów. Tutaj należy przede wszystkim zaopatrzyć się w metalowy grzebień o gęstych i długich zębach, za pomocą którego, pasmo po paśmie, od samych cebulek należy wyczesywać wszy.
Wszawica - leczenie, które ma pomóc i przynieść ulgę to przede wszystkim wyczesywanie gnid i stosowanie preparatów mających pomóc usunąć wszy ze skóry głowy. Należy oczywiście stosować się do porad producenta i spryskiwać włosy, czy myć je w specjalnych szamponach zgodnie z zaleceniami.
Preparatu na wszy nie można stosować częściej niż co 7 dni, bo może on podrażniać skore głowy, a nawet prowadzić do łuszczenia. Jeśli w kolejnych dniach musisz powtórzyć wyczesywanie, zwilż włosy wodą i nałóż odżywkę, i dopiero zacznij ponowne dokładne wyczesywanie grzebieniem na wszy
- zaznacza Olga Poniatowska, która na Instagramie prowadzi konto @towietrycholog.
Równie ważne jest tu wygotowanie, albo pozbycie się rzeczy, które mogły mieć kontakt z włosami zarażonej osoby. Wszy nie przeżywają poza "ludzką głową" dłużej niż 48-72 h, więc nie trzeba wszystkiego prać i sprzątać. Jednak warto zebrać wszystkie gumki i spinki do włosów oraz szczotki i grzebienie, wygotować je lub wyrzucić. Ubrania, czy pościel również należy wyprać w temperaturze co najmniej 60 °C, a tych, których wyprać, czy wyprasować nie można, należy spryskać preparatem owadobójczym, szczelnie zamknąć i poczekać kilka dni.
Pamiętajmy, pierwszym i najważniejszym krokiem w leczeniu wszawicy jest dokładny przegląd skóry głowy dziecka i dokładne wyczesywanie gnid z włosów. Warto również przeglądu dokonać u pozostałych domowników.
Jak wyglądają wszy we włosach? Czy można dość szybko rozpoznać pierwsze objawy wszawicy? Przede wszystkim jednym z pierwszych symptomów jest zaczerwienienie skóry głowy i świąd, a także drobne ranki i zadrapania. Niestety wszy to bardzo małe stworzenia, które z daleka trudno zauważyć. Mają zaledwie 2-3 milimetry długości i są barwy szarobrunatnej lub szarej, co też często „wtapiają" się w swoje otoczenie. Przypominają niekiedy drobne ziarna sezamu i składają jaja, które mogą przypominać łupież. Jednak po dokładnym przeglądzie skóry głowy i włosów, nie sposób ich nie zauważyć.