Czym jest mukowiscydoza? To wrodzona i dziedziczna choroba monogenowa, czyli będąca skutkiem mutacji genu odpowiedzialnego za syntezę błonowego kanału chlorkowego CFTR. Inaczej nazywa się ją zwłóknieniem torbielowatym, które powoduje zmiany w całym ciele, ale szczególnie w układzie oddechowym i pokarmowym. A jak można rozpoznać mukowiscydozę u dziecka i jakie jest leczenie? Wyjaśniamy.
Najważniejszym objawem mukowiscydozy jest produkowanie przez organizm chorego nadmiernie lepkiego śluzu, co zaburza funkcjonowanie narządów, które mają gruczoły śluzowe, m.in. płuc, trzustki, wątroby, ślinianek czy gruczołów potowych skóry. Stąd innymi symptomami mukowiscydozy są:
Mukowiscydoza może też powodować niepłodność, osteoporozę czy serce płucne (czyli przewlekły wzrost ciśnienia krwi w krążeniu płucnym i co za tym idzie, przerost prawej komory serca). Diagnoza opiera się na teście potowym oraz badaniu przesiewowym, które wykonuje się u osób wykazujących wyżej wymienione objawy bądź znajdujących się w grupie ryzyka, np. mających w rodzinie chorego na mukowiscydozę.
Na zwłóknienie torbielowate (czyli właśnie mukowiscydozę) nie ma lekarstwa - jest ona uznana za chorobę nieuleczalną, a średnia życia osób chorych to około 35 lat, choć zwykle dożywają do 24 roku życia. Stąd leczenie mukowiscydozy jest wyłącznie objawowe i obejmuje:
W przypadku wystąpienia całkowitej niewydolności płuc konieczny jest też przeszczep płuc. Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.