Do tego imienia Polacy czują jedynie sympatię. "Piękne i nieudziwnione". Jedynym problemem jest data imienin

To piękne, tradycyjne i wyjątkowe imię dla dziecka jest jednym z tych, które pomimo upływającego czasu nadal jest nadawane nowo narodzonym dzieciom. Przez swoją prostotę jest niebanalne i wśród wielu Polaków uznawane za takie bez dodatkowych udziwnień. Pasuje zarówno do małego chłopca, jak i dorosłego mężczyzny. I zapewne zajęłoby pierwsze miejsce wśród rankingów, gdyby nie jeden mały szkopuł. Chodzi o dość niefortunną datę imienin.

Adam to wyjątkowe imię męskie pochodzenia hebrajskiego, który oznacza "czerwony" - od koloru ziemi, z której Adam, jako pierwszy człowiek na Ziemi, był ulepiony. Popularne od lat, niestety nigdy nie sięgnęło podium. Według danych na 2022 r. imię Adam to 9 najpopularniejsze imię męskie w Polsce. W zeszłym roku przybyło nam aż 3348 chłopców o tym imieniu, chociaż niektórzy twierdzą, że dla dobra dziecka, należy go unikać. Powód? Bardzo prozaiczny i ma związek z imieninami. Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Najciekawsze imiona dzieci gwiazd. Nie tylko Michał Wiśniewski postawił na oryginalność

Adam to piękne imię z tradycjami, ale ma problematyczną datę imienin

Adam to imię, które jest modne i popularne od stuleci. Tradycyjne, proste imię dla chłopca. To rodzice cenią najbardziej. "Mnie się strasznie podoba i tak chciałabym dać na imię synkowi (jeśli będzie synek). Proste, ładne, nieudziwnione…" - napisała jedna z kobiet na anonimowym forum, gdzie rozgorzała dyskusja odnośnie tego imienia.

I chociaż ma ono swoich zwolenników, którym to imię się podoba, odradzają je nadawać dzieciom. Powód? Bardzo prozaiczny i przyziemny. Chodzi o imieniny. Najpopularniejszą datą jest tu 24 grudnia, czyli Wigilia. Zgodnie z polską tradycją, wtedy dzieci znajdują pod choinką prezenty, które przynosi święty Mikołaj. "Mam kuzyna o tym imieniu, wg mnie, pięknym imieniu. Jednak, kiedy miał się urodzić mój wnuk, właśnie tenże kuzyn powiedział: Jezu, nie nadawajcie mu czasem imienia Adam! Dlaczego? - zapytałem zdziwiony. No bo w Wigilie rano dostawałem lewy but na imieniny, a prawy - pod choinkę" - dodał mężczyzna, przytaczając własną historię.

24 grudnia faktycznie wspominamy biblijnego praojca rodzaju ludzkiego Adama, ale chociaż może to data najpopularniejsza, Adam obchodzi także imieniny w inne dni w roku. Są to następujące daty:

  • 25 lutego, jako wspomnienie Adama, opata z Ebrach;
  • 6 kwietnia;
  • 16 maja, jako wspomnienie św. Adama, eremity;
  • 31 lipca, jako wspomnienie bł. Adama, cysterskiego opata z Langheim w Lichtenfels;
  • 8 września, jako wspomnienie bł. Adama Bargielskiego, męczennika.

Natomiast jeśli chodzi o chłopców i mężczyzn noszących to imię, uchodzą oni za bardzo pracowitych, ambitnych i zaangażowanych w swoją pracę. Są towarzyscy, lubią przebywać w gronie bliskich, rodziny i przyjaciół. Są lojalni, odpowiedzialni i niezwykle cenieni. Zastanawiając się nad wyborem imienia dla dziecka, warto rozważyć tę opcję, gdyż jest to jedno z uniwersalnych, klasyczny i niezwykle modnych imion, znane na całym świecie.

Więcej o: