Jak rozpoznać bostonkę? Ta choroba często pojawia się w przedszkolach. Ma bardzo mylące objawy

Jak rozpoznać bostonkę? Z pewnością powinni wiedzieć to rodzice dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Choroba ta co pewien czas wybucha w przedszkolach i szkołach. Niestety, ma bardzo mylące objawy, które pasują również do innej choroby. Podpowiadamy, jak poprawnie rozpoznać bostonkę u dziecka.

Bostonka to potoczna nazwa zakaźnej choroby dłoni, stóp i jamy ustnej. Znana jest też jako choroba bostońska, HFMD czy wirus bostoński. Dotyka głównie dzieci, choć i dorośli mogą się nią zakazić. Nie wszyscy wiedzą też, że pierwsze objawy bostonki można pomylić z inną, o wiele bardziej popularną chorobą.  

Zobacz wideo Neumann: Każdemu należy się rewaloryzacja 500+ do 800+

Bostonka - jak ją rozpoznać? Oto objawy choroby 

Bostonka to choroba zakaźna, którą wywołuje grupa wirusów. Najczęściej jest to szczep A16 wirusa coxsackie. Zakazić mogą się nią dorośli, choć głównie dotyka dzieci. Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Wirus rozprzestrzenia się następującymi drogami: 

  • drogą kropelkową (kaszel, kichanie), 
  • przez kontakt z wydzielinami ciała (np. kałem), 
  • przez zanieczyszczone przedmioty, takie jak klamki czy szczoteczki do zębów. 

Pierwszymi objawami bostonki, które pojawiają się w ciągu trzech do sześciu dni od kontaktu z wirusem, są gorączka, złe samopoczucie, wysypka na dłoniach, stopach i w jamie ustnej, która utrzymuje się przez około siedem dni, czasem uwidacznia się też na pośladkach, w pachwinach i na genitaliach, a także pęcherze surowicze w jamie ustnej i gardle, z których mogą tworzyć się owrzodzenia. Jak widzimy, objawy są bardzo podobne do popularnej wśród dzieci ospy wietrznej.  

Bostonka - jak leczyć? To tylko łagodzenie objawów 

Leczenie bostonki jest tylko leczeniem objawów. W łagodzeniu przykrych dolegliwości na pewno sprawdzą się leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Nie można też zapominać o nawadnianiu organizmu. Należy też regularnie wietrzyć pokój, w którym przebywa chory. Wszyscy domownicy powinni też dbać o higienę.

W przypadku zachorowania na bostonkę warto zaczerpnąć porady lekarza. Choć choroba ma zazwyczaj łagodny przebieg, to może dojść do groźnych powikłań, takich jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy zapalenie mięśnia sercowego. 

Więcej o: