Szkarlatyna w przedszkolu. Na rodzicach ciąży ważny obowiązek. Zwróć uwagę na truskawkowy objaw

Jesień dla wielu rodziców oznacza nie tylko początku szkoły, ale także walki z różnymi infekcjami, a o te dość łatwo. Katar wydaje się tu dość błahą dolegliwością, bo okazuje się, że wraca choroba, która niegdyś znana była jedynie przez nasze babcie. Szkarlatyna w przedszkolu to temat często poruszany przez rodziców na różnych grupach i forach. Czy da się przed nią ustrzec? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Szkarlatyna w przedszkolu to choroba zakaźna, której boją się wszyscy rodzice. Kiedyś była chorobą znaną głównie z przekazów historycznych, czy opowiadań naszych babć. Dziś jest prawdziwą zmorą rodziców małych dzieci. Jednym z charakterystycznych objawów jest tzw. truskawkowy język i wystąpienie rumienia na twarzy dziecka. Jednak, czy można ustrzec malucha przed zakażeniem? Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Szkarlatyna u dziecka - jak ją rozpoznać i jak leczyć?

Szkarlatyna w przedszkolu. Na rodzicach spoczywa ważny obowiązek

Szkarlatyna w przedszkolu, a przede wszystkim informacja o pojawieniu się pierwszych chorych dzieci, powinna wyczulić pozostałych rodziców, aby nie bagatelizować pojawiających się objawów choroby. Wywołują ją paciorkowce grupy A. Niegdyś, przed laty bywała śmiertelna, jednak po wynalezieniu antybiotyków, łatwo można było sobie z nią poradzić. Przez długie lata znana była głównie z opowiadań starszych członków rodziny, jednak okazuje się, że niestety z roku na rok lekarze obserwują coraz więcej zakażeń tą chorobą - głównie wśród dzieci żłobkowych i przedszkolnych. Należy ona do grupy zakaźnych, ale nie ma powodów do obaw. Jest stosunkowo niegroźna, pod warunkiem że rozpozna się ją szybko i wdroży odpowiednie leczenie w celu uniknięcia powikłań.

Jeśli jednak doszło do zakażenia, dziecko powinno natychmiast zostać zabrane z placówki do domu. Jednak na rodzicach ciąży jeszcze jeden, ważny obowiązek. O co chodzi? Otóż w przypadku stwierdzenia wystąpienia u dziecka choroby zakaźnej, jaką jest np. szkarlatyna, pojawienie się innej choroby pasożytniczej (np. owsiki), czy zatrucia pokarmowego, rodzice przedszkolaka, czy dziecka żłobkowego powinni jak najszybciej poinformować o tym fakcie placówkę. Wyczuli to opiekunów i rodziców pozostałych dzieci na pojawienie się pierwszych objawów choroby.

Szkarlatyna - objawy, które powinien znać każdy rodzic

Szkarlatyna - objawy tej choroby nie są na początku jednoznaczne i mogą sugerować, zupełnie inną przypadłość (wysoka temperatura, czy chociażby ból gardła). Jednak pojawienie się charakterystycznej, szorstkiej wysypki, czy rumienia na twarzy wskazuje tutaj jednoznacznie, że doszło do zakażenia. Uwagę na to zwraca jeszcze jedne, charakterystyczny, truskawkowy objaw. Mianowicie chodzi o język. Przybiera on wtedy szkarłatną barwę, przypominając bardzo dojrzałą truskawkę.

Szkarlatynę leczy się preparatami penicyliny. Szybkie wdrożenie leczenia zapobiegnie ewentualnym powikłaniom i sprawi, że chory nie będzie zarażał najbliższego otoczenia, toteż tak ważne jest, aby dziecko ze żłobka, czy przedszkola, zostało szybko zabrane do domu. Chorym podaje się także leki zbijające wysoką gorączkę, oraz te przeciwbólowe. "W większości przypadków leczenie może odbywać się w warunkach domowych. Dziecko powinno pozostać w łóżku i przyjmować dużą ilość płynów. Leczenie szpitalne jest konieczne w razie ciężkiego przebiegu zachorowania i pojawienia się powikłań" - czytamy na portalu medistore.com.pl.

Czy można ustrzec dziecko przed zakażeniem szkarlatyną, np. za pomocą szczepień? Niestety nie. Obecnie nie istnieje żadna szczepionka przeciwko płonicy, a jedynym sposobem na uniknięcie choroby jest profilaktyka i przede wszystkim ograniczenie kontaktów z osobami chorymi.

Więcej o: