Millenialni mieli po trzy dziewczynki o tym imieniu w klasie. Dziś dla rodziców jest zbyt pospolite. "Wyeksploatowane, nudne"

To imię dla dziewczynki było niezwykle popularne w ubiegłym stuleciu. Rodzice pokochali je za prostotę, wyjątkowość i niebanalne znaczenie. Dziś, po wielu latach już nieco przejadło się, powodując to, że chociaż piękne i oryginalne, mało kto nazywa tak swoje córki. Są jednak śmiałkowie, którzy rozważają to imię dla dziecka.

Katarzyna, czyli Kasia. To imię było niezwykle popularne wśród dzieci w poprzednim pokoleniu. Rodzice je wręcz uwielbiali. W każdym domu była jakaś Kasia. Pisano o niej wiersze, śpiewano piosenki, recytowano wiersze. To imię było topowej dziesiątce, by potem spać łeb na szyję. Czy jego popularność wróci na salony? A może na długie lata odejdzie do lamusa? Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Edyta Górniak o śpiewaniu na Stadionie Narodowym. Złe nagłośnienie i playback Beyonce

Kasia, Kasieńka, Katarzyna - imię znane od stuleci dziś dla rodziców jest zbyt pospolite

Katarzyna to wyjątkowe imię żeńskie, które w naszym kraju znane jest już od czasów średniowiecza (Kachna, Kata, Katuszka). W formie pisemnej zostało po raz pierwszy udokumentowane już w XII wieku i przez kolejne stulecia cieszyło się ogromną popularnością wśród imion dla dziewczynek. Były nazywane tak chłopki, robotnice, szlachcianki i mieszczki. W każdym stanie społecznym było to imię obecne. Co ciekawe, wraz z nastaniem XIX wieku stało się nieco przestarzałe i niemodne. Jednak zmieniło się to kilkadziesiąt lat później, kiedy na nowo rozpaliło serca przyszłych rodziców. Powrót tego imienia do grupy najchętniej nadawanych imion, datuje się na końcówkę lat 60. XX wieku i później również.

Obecnie jest to jedno z trzech najczęściej spotykanych imion po Annie i Marii. Dziś nosi je aż 605 826 Polek, jednak nie przekłada się to na jego popularność w czasach obecnych. W ubiegłym roku imię to otrzymało tylko 56 dziewczynek. Okazuje się, że dzisiejszym rodzicom, imię to się nieco już przejadło. "Na pewno sama nie nadałabym tego imienia dziecku, ale nawet podoba mi się. Zwłaszcza bardzo ciepłe jest zdrobnienie Kasia. Mam duży sentyment, bo posiadam przemiłą ciocię o tym imieniu. Doceniłabym u kogoś" – zaznacza jedna z kobiet na forum.

Jednak to wyjątkowe i piękne imię, dla niektórych osób, ma też dość negatywne skojarzenia. "Katarzyn jest dużo w moim pokoleniu, dla mnie to raczej wyeksploatowane, nudne imię. Jeszcze ważniejszym argumentem na nie jest brak neutralnej formy. Mało kto używa pełnego imienia (a szkoda), Kasia jest infantylna i dobra dla kilkulatki, Kaśka dla wielu brzmi obcesowo. Brak poręcznej, powszechnie akceptowanej formy dla dorosłej kobiety. Małym plusem jest natomiast fakt, że urodzona w 2022 roku Katarzyna nie spotka tłumu imienniczek wśród dzieci" - dodała komentarz kolejna osoba, której imię Katarzyna kojarzy się z katarem i zarzynaniem. 

Więcej o: