To dziewczęce imię okrzyknięto najpopularniejszym na całym świecie. A w Polsce RJP odradza

To imię jest znane w najróżniejszych zakątkach świata. Delikatne i krótkie. W Polsce jego głównym odpowiednikiem jest Zofia. Niektórzy urzędnicy, pomimo opinii RJP, nie mają nic przeciwko, by nazwać tak córkę. Jak podaje gov.pl, w I połowie 2023 roku, wybrano je 183 razy.

Pochodzenie i znaczenie imienia Sofia

Imię Sofia pochodzi z języka greckiego od słowa "sophia" i oznacza "mądrość", "wiedza". Imię to w naszym kraju jest bardzo oryginalne, a jego odpowiednikiem jest imię Zofia. Rada Języka Polskiego odradza nadawanie tego imienia, ponieważ jest to forma obcojęzyczna. A to jest sprzeczne z jedną z wytycznych dotyczących nadawania imion w Polsce:

Zaleca się nadawanie imion w postaci przyswojonej przez język polski, a więc np.: Jan, nie John lub Johann; Katarzyna, nie Catherine; Klara, nie łacińskie Clara ani włoskie Chiara; Małgorzata, nie Margareta; Marcin, nie Martin; Piotr, nie Peter itp.

Charakterystyka imienia

Sofia to prawdziwa mieszanka wrażliwości, pewności siebie i żądzy przeżywania przygód. Z jednej strony żyje z "sercem na dłoni" i pomoże każdemu, kto będzie w potrzebie. Nie umie przejść obojętnie wobec ludzkiej krzywdy i bezbronności. Z drugiej strony jest niezwykle odważna, świadoma swoich atutów i możliwości. Jest inteligentna, lubi się uczyć nowych rzeczy, tym bardziej, że przychodzą jej one z łatwością. To realistka, twardo stąpa po ziemi i nadzwyczaj chętnie stara się wcielać w życie swoje pomysły i plany. Kocha poznawać świat, zgłębiać jego tajniki i poznawać odpowiedzi na nurtujące ją pytania. Pociągają ją podróże, poznawanie nowych smaków, kultur i zakątków. Wyróżnia się sporym poczuciem humoru, a sarkazm to jej drugie imię. Dzięki swojemu urokowi i pogody ducha, staje się to jej dodatkowym atutem. Jedną z jej wad jest impulsywność. Niekiedy działa pod wpływem chwili i podejmuje lekkomyślne decyzje, jednak na szczęście zwykle wszystko uchodzi jej na sucho.

Zobacz wideo Przedwczesny poród - nie każdy wcześniak jest taki sam i nie nad wszystkim da się zapanować. Jak sobie poradzić?

Imieniny: 18 maja, 30 września

Więcej interesujących treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zdrobnienia: Sofijka, Sofka, Sofcia, Sofi, Sofinka, Sofunia, Sofusia

Predyspozycje zawodowe

Sofia to kobieta zdyscyplinowana, zorganizowana i ambitna. Dzięki swojej inteligencji i kreatywności odnajduje się na wielu stanowiskach. Największą satysfakcję sprawia jej praca z ludźmi oraz taka, dzięki której będzie mogła realizować swoje zainteresowania i marzenia. Lojalność pracowników, chęć wzajemnej pomocy, możliwość awansu oraz zrobienie kariery są dla niej dodatkowym atutem, podczas podejmowania ostatecznej decyzji na temat pracy. Jej elastyczność i znajomość swoich mocnych stron sprawia, że nie ma dla niej rzeczy niemożliwych. Nie ma najmniejszego problemu z nawiązywaniem nowych znajomości. Umie wpływać na zespół, motywując go, doceniając i dodając energii do pracy. Sofia świetnie sprawdzi się jako: fotografka, psycholożka, pedagożka, stewardesa, przewodniczka, menedżerka urzędniczka, prawniczka, stylistka, wizażystka, kosmetyczka, reporterka, pisarka, modelka.

Sławne imienniczki:

 • Sofia Bevarly - amerykańska modelka
 • Sofia Boutella - francuska tancerka, modelka i aktorka
 • Sofia Carson - amerykańska piosenkarka i aktorka
 • Sofia Coppola - amerykańska aktorka, scenarzystka, reżyserka
 • Sofia Ellar - brytyjska piosenkarka
 • Sofia Ennaoui - polska lekkoatletka
 • Sofia Goggia - włoska narciarka alpejska, mistrzyni olimpijska
 • Sofia Hublitz - amerykańska aktorka
 • Sofia Jamora - amerykańska modelka
 • Sofia Karlberg - szwedzka piosenkarka
 • Sofia Lovgren - profesjonalna pokerzystka ze Szwecji
 • Sofia Milos - amerykańska aktorka
 • Sofia Pernas - marokańska aktorka
 • Sofia Richie - amerykańska modelka i projektantka mody
 • Sofia Rotaru - piosenkarka i aktorka rosyjska
 • Sofía Vergara - kolumbijsko-amerykańska aktorka, modelka, prezenterka telewizyjna i producentka
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.