Staropolskie imię wywołało zdziwienie w rodzinie. "Baba powiedziała, że jest wiejskie i nie pasuje do dziecka"

Wybór imiennie dla dziecka nie zawsze może przypaść do gustu innym osobom, także tym z najbliższej rodziny. Jednak pamiętajmy, że ostateczną decyzję i tak podejmują zawsze rodzice, a jeśli komuś się ono nie podoba, w dobrym tonie pozostanie zatrzymanie opinii dla siebie i brak komentarza, który mógłby urazić. Niestety czasem z pozoru błahe słowa, mogą bardzo zaboleć. Wie o tym pewna mama, która postanowiła podzielić się swoją historią. Nadała córce staropolskie imię, co wywołało nie tylko zdziwienie, ale i mało odpowiednie komentarze.

Rodzice wybrali dla swojego dziecka imię staropolskie, o pięknym znaczeniu i bogatej tradycji oraz historii. Niestety nie spodobało się to innym członkom ich rodziny, którzy od razu skrytykowali ten pomysł. Czy mieli rację? "W rodzinie jedna baba stwierdziła, że nie pasuje ono do małej dziewczynki" - żali się na forum matka dziecka. Jakie imię stało się przyczyną rodzinnej wymiany zdań? Tym razem chodzi o Ulę. Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Była dziewczyna Fajbusiewicza przechrzciła jego imię. Czy została zamordowana?

Czy Ula jest dobrym wyborem dla małej dziewczynki?

Ula, Uleńka - to żeńskie imię o wyjątkowym znaczeniu i bogatej historii. Pochodzi ono z jeżyka łacińskiego, a swoją nazwę wzięło od wyrazu ursa, co oznacza niedźwiedzicę. Na nasze ziemie przywędrowało stosunkowo późno, bo dopiero z końcem XIV wieku. Obok imienia Urszula, popularne były wtedy jeszcze dwie formy: Orszula i Ursula. Imię to nosiła np. babka Józefa Piłsudskiego, hrabianka Urszula Teodora Piłsudska, czy zmarła przedwcześnie córka Jana Kochanowskiego - Ursulka Kochanowska.

To imię zapewne będzie doskonałym wyborem dla dziecka, którego rodzice pragną, aby nie tylko pięknie brzmiało, ale również niosło ze sobą pewne znaczenie. Urszula jest uznawana za śmiałą i odważną. Jest silna psychicznie, nie boi się wyzwań i z podniesioną głową stawia czoła wszystkim przeciwnością losu.

Jednak nie wszyscy są zdania, że jest to piękne imię. Jedna z mam przytoczyła na anonimowym forum sytuację, która miała miejsce zaraz po tym, jak najbliżsi dowiedzieli się, że swoją nowo narodzoną córkę postanowiła nazwać Ulą. "W rodzinie jedna baba stwierdziła: ze Ula to taka Ula ze wsi, i nie pasuje do małej dziewczynki" - napisała. Kobieta również dodała, ze co chwila spotyka się z sytuacjami, w których nieznajomi dziwią się, że nadała dziecku takie stare imię. Czy mają racje? Niekoniecznie. Imię Urszula nosi obecnie aż 186 308 kobiet, a tylko w ubiegłym roku na świat przyszło 421 dziewczynek o tym imieniu. Oczywiście do topowych imion z pierwszej dziesiątki bardzo mu daleko, ale to nie oznacza, że odeszło do lamusa. Jest ciągle w użyciu. Potwierdza to opinia innej mamy. "Tak ma na imię moja córka, więc jestem "ZA". Może i Urszula jest imieniem twardym, ale wdzięcznym, poza tym ma ładne zdrobnienia: Ula, Ulusia, Ulenia, Ulcia, Ulinka, Ulanka, Uleśka... i co kto sobie jeszcze życzy. I pierwsze słyszę, że to 'wiejskie' imię..." - dodała kobieta. 

Więcej o: