W latach 60. imię uchodziło za zachodnie i nowoczesne. Teraz kojarzy się głównie z tajemniczą zbrodnią z Gdańsk

Niegdyś uwielbiane przez rodziców, którzy uważali je za niezwykle modne i bardzo popularne. Było takie na czasie, jako znak powiewu świeżości i spoglądaniu ku zachodnim nowinkom. Chociaż znane jest od bardzo dawna, jego okres największej popularności przypadł właśnie na drugą połowę XX wieku. Dziś odchodzi do lamusa i wielu kojarzy się już tylko z pewną tajemniczą zbrodnią z Wybrzeża. Czy powróci na salony?

W latach 60. XX wieku imię Iwona uchodziło za bardzo modne, zachodnie i niezwykle nowoczesne. Przypadło do gustu wielu przyszłym rodzicom, którzy właśnie tak zdecydowali się nazwać swoje córki. To właśnie wtedy można mówić o prawdziwym boomie, jednak jak już historia niejednokrotnie pokazała, że to, co modne i popularne, kiedyś przeminie. Tak też stało się i z tym imieniem, bo chociaż obecnie nosi je ponad 230 tysięcy Polek, to z roku na rok spada liczba dziewczynek, które je otrzymują. Może to za sprawą tajemniczej zbrodni z Gdańska i zaginięciem przed laty dziewczyny o tym samym imieniu? Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Karolina Pisarek o przegranej Polaków z Albanią. "To jest ruletka"

Kiedyś modne i popularne, dziś uznawane za pasee. Czy wróci na salony?

Iwona była imieniem żeńskim niezwykle modnym jeszcze kilkanaście, czy nawet kilkadziesiąt lat temu. Potwierdza to liczba osób posługujących się tym imieniem - wg danych z GUS, na które powołuje się portal jakiemie.pl, obecnie nosi je aż 233227 Polek. Jednak jego popularność z roku na rok spada. W 2022 roku otrzymało tak na imię zaledwie 12 dziewcząt, a poprzednie lata również nie wypadają najlepiej. Czy może mieć to związek z fatum, w które wierzą rodzice?

Imię to nosiła pewna młoda dziewczyna z Gdańska, która zaginęła w nocy z 16 na 17 lipca, bawiła się ze znajomymi w klubie w Sopocie - było to 13 lat temu, a po dziś dzień, nie udało się ustalić, co stało się z Iwoną Wieczorek. Kamery miejskiego monitoringu po raz ostatni zarejestrowały ją o godz. 4:12 przy wejściu na plażę nr 63 w gdańskiej dzielnicy Jelitkowo. Potem ślad się urywa. Wielu uważa, że dziewczyna została zamordowana. Czy tak się stało? "Nie ma zbrodni doskonałych, każda zbrodnia znajdzie swoje wyjaśnienie, są tylko niedoskonałe śledztwa" - stwierdził dziennikarz śledczy Janusz Szostak w Polsat News kilka lat temu.

Wracając do samego imienia, warto nadmienić, że etymolodzy nie są zgodni co do kwestii jego pochodzenia, wymieniając dwie teorie. Pierwsza jest taka, że jest ono żeńską formą męskiego imienia Iwo, które wywodzi się najprawdopodobniej z języka celtyckiego oznaczającego "drzewo cisowe". Druga, postawiona przez nich teza, dowodzi, że imię Iwona ma korzenie słowiańskie i jest zdrobnieniem imienia Jowisz, które oznacza "pan".

Iwona obchodzi imieniny 2 razy w roku w dniach: 23 maja, oraz 27 października.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.