To jedno proste zdanie naprawdę rozzłościło psycholożkę. "Bzdury". Nigdy nie bądź takim rodzicem

Jak wychowywać dziecko, aby było szczęśliwe i prawidłowo się rozwijało? Na pewno nie w taki sposób - psycholożkę rozzłościło to jedno zdanie. "Bzdury" - podsumowała specjalistka i doradziła, co mogą zrobić rodzice, aby dobrze zajmować się pociechą.
Zobacz wideo "Macierzyństwo to wieczny wyrzut sumienia". Agnieszka Sienkiewicz o godzeniu pracy zawodowej z wychowywaniem dzieci

Porad, jak wychowywać dziecko, aby było szczęśliwe i osiągnęło w życiu sukces, jest naprawdę mnóstwo. Od poradników uginają się półki w księgarniach, nie brakuje ich również w sieci. A co naprawdę mogą zrobić w tej kwestii rodzice? Bardzo ważna jest jedna rzecz, o której opowiedziała Aleksandra Piotrowska, doktor psychologii w rozmowie z serwisem Hello Mama. Zwróciła wówczas uwagę na jedno zdanie, wypowiadane przez wielu rodziców, którego naprawdę nie znosi. 

To jedno zdanie rozzłościło psycholożkę. Nigdy nie bądźcie takimi rodzicami 

Jak tłumaczy pani Aleksandra, najcenniejszą rzeczą, jaką rodzice mogą dać dziecku, jest ich czas. Stąd zdanie "niezwykle kocham swoje dziecko, tylko jestem bardzo zajęty zawodowo", nie ma dla niej racji bytu. A jak można spędzać z pociechą czas? Wbrew pozorom nie poprzez szczegółowe planowanie całego dnia i zapisywanie na milion zajęć dodatkowych, bądź co gorsza, zostawienie przed telewizorem, aby rodzic mógł w tym czasie przeglądać media społecznościowe. Przeciwnie - chodzi o wspólnie wykonywane z dzieckiem różnych czynności, np. zabawę czy choćby przygotowanie posiłków. To naprawdę wzmacnia więzi i spaja całą rodzinę. Dlatego bycie razem jest ważniejsze w procesie wychowywania niż dobra materialne, o czym wielu wciąż zapomina. 

Spędzanie czasu z dzieckiem to nie wszystko, O czy jeszcze trzeba pamiętać?

Spędzanie z dzieckiem jak najwięcej czasu i wspólne robienie różnych rzeczy to bardzo ważny element wychowywania, ale nie jedyny. Specjalistka wspomniała też o kilku innych aspektach. Między innymi o nauce społecznych zachowań - "dziecko musi dowiadywać się od mądrze kochających dorosłych, jakie zachowania są akceptowane i w przyszłości zapewnią mu radzenie sobie w życiu, dobry kontakt z innymi ludźmi - a jakich zachowań powinno się unikać". Drugą ważną rzeczą jest zapewnienie dziecku bezpieczeństwa - szacunku, akceptacji i bycia kochanym bezwarunkowo. A także pokazywanie pociesze, że jest wartościową osobą, która również ma prawo głosu. Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o:
Copyright © Agora SA