Ku przestrodze przypominamy historię nastolatka, który zmarł na skutek zatrucia pokarmowego. Pamiętajmy, że zawsze, gdy podajemy lub jemy mięso, musi ono zostać poddane właściwej obróbce termicznej. Tę bolesną lekcję rodzice 18-latka zapamiętają na zawsze.
18-latek z Indii został przewieziony do szpitala ESIC w Faridabadzie, w mieście w Indiach, na Nizinie Hindustańskiej, w stanie Hariana, z powodu drgawek. Lekarze od razu zlecili wykonanie rezonansu magnetycznego. Skany przeprowadzonego badania opublikowano w New England Journal of Medicine. Dokumenty pokazują białe plamki rozmieszczone wokół mózgu, wskazują one miejsce, gdzie utworzyły się cysty.
Jak to wszystko się zaczęło? Chłopiec skarżył się na ból w pachwinie, był zdezorientowany i miał spuchnięte prawe oko. Jak się później okazało – spuchnięcie było spowodowane kolejnymi cystami w tych okolicach!
Infekcja Taenia solium, czyli zakażenie tasiemcem uzbrojonym może pozostać niewykryta przez lata, a to czyni ją niezwykle niebezpieczną. Wchłania składniki odżywcze w jelitach, więc organizm jest coraz bardziej wycieńczony. Tasiemiec może również rozprzestrzeniać się na inne obszary ciała, składając jaja. Może następnie uszkadzać tkanki i tworzyć cysty – chorobę znaną jako wągrzyca.
Przypomnijmy, tasiemiec uzbrojony, soliter to jeden z gatunków tasiemców, które pasożytują w przewodach pokarmowych kręgowców, w tym człowieka. Wywołują groźną chorobę układu pokarmowego. Może nawet powodować napady padaczkowe, jeśli w mózgu tworzą się cysty zwane neurocysticerkozą.
Chociaż w leczeniu infekcji zwykle stosuje się leki przeciwpasożytnicze, lekarze obawiali się, że u 18-latka pojawiło się tak wiele cyst, że lek może wyłącznie pogorszyć jego stan zapalny i obrzęk. Specjaliści próbowali go ratować za pomocą deksametazonu i leków przeciwpadaczkowych, ale niestety zmarł dwa tygodnie później.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zakażenia tasiemcem są główną przyczyną padaczki, której można zapobiegać w krajach rozwijających się. - Ludzie zarażają się po spożyciu niedogotowanej żywności, zwłaszcza wieprzowiny, wody skażonej jajami tasiemca, lub w wyniku złych praktyk higienicznych – stwierdziła organizacja. Infekcje pochodzą również od ryb, takich jak surowy łosoś, który zawiera larwy pasożytów. Jednak pamiętajmy, że gotowanie ryby całkowicie zabija larwy.