Jeden dzień w przedszkolu i już gile po pas. Pediatra ostrzega

Dopiero rozpoczął się rok szkolny, a mali uczniowie już chorują. W niektórych przychodniach od kilku dni jest komplet pacjentów. Pediatra wymienia 5 najczęstszych chorób, które obecnie panują wśród dzieci.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na Gazeta.pl
Niespełna cztery tygodnie temu dzieciaki wróciły do szkolnych ławek. Duże zbiorowisko uczniów sprzyja rozprzestrzenianiu się różnych chorób. Nie ma więc co się dziwić, że w przychodniach są kolejki.

Zobacz wideo Szkarlatyna u dziecka - jak ją rozpoznać i jak leczyć?

Jakie choroby obecnie królują wśród uczniów? Odpowiedzi udzielił Łukasz Grzywacz, znany na Instagramie jako @tatapediatra, który dzieli się na swoim profilu ciekawymi informacjami dotyczącymi leczenia dzieci. Obserwuje go już prawie 30 tys. osób, a każdy post jest chętnie komentowany przez internautów.

@Tatapediatra odpowiedział na dręczące obecnie wielu rodziców pytanie: Czy możliwe, że dziecko złapało infekcję po jednym dniu w przedszkolu, czy szkole.
Niestety okazuje się, że jak najbardziej. A patrząc na to, co dzieje się wokół, można nawet stwierdzić, że to częste przypadki. Lekarz wyjaśnił na swoim Instagramie, jakie choroby obecnie dominują wśród dzieci:

Numer 1 tym tygodniu to katar, to naturalna obrona dziecka, przed infekcjami. Patogen dostaje się do nosa, a organizm wytwarza katar, żeby się go pozbyć. Walczymy z katarem, na szczęście oprócz porannego mokrego kaszlu nic więcej się nie wydarzy. Numer 2 to trzydniówka. Mnóstwo dzieci teraz gorączkuje, 38-39 stopni co 4-6 godzin, gorączka ładnie ustępuje na lekach przeciwgorączkowych, czasami wykonujemy morfologię CRP, żeby potwierdzić rozpoznanie, później pojawia się oczywiście wysypka, leczymy oczywiście objawowo

- wyjaśnia @tatapediatra. Dodaje, że kolejną chorobą na liście jest zapalenie krtani, które objawia się szczekającym kaszlem, występującym głównie wieczorem i w nocy. Na szczęście przyjmowanie leków objawowych oraz inhalacji pomaga dość szybko uporać się z problemem.

 

Chorobą, która często występuje wśród uczniów, jest też obturacyjne zapalenie oskrzeli. Pojawia się wtedy mocno duszący kaszel, najczęściej rano i wieczorem, do tego często katar. Obecnie wiele dzieci zmaga się też z biegunkami.

Numer 5 to biegunki, raczej lekkie, szybko ustępujące, więc raz, dwa i po problemie

- mówi pediatra.

Pod jego nagraniem pojawiło się wiele komentarzy rodziców, którzy są nieco zaskoczeni, że choroby dopadły ich dzieci w tym roku tak szybko

U nas podobnie. 3 dni w przedszkolu i katar, chore oczka, sugerujące, że coś się kluje. Sama nie sądziłam, że ta chorobowa sztafeta ruszy aż tak szybko…

- opowiada jedna z mam. "U nas katar po pierwszym dniu w przedszkolu ??, ale sposoby naturalne opanowały sytuacje, nie rozwinęło się dalej", "No mój młody właśnie tydzień adaptacji, jeden dzień normalnego przedszkola i już od wtorku w domu. Na szczęście tylko katar", "U mojej 2.5 latki po 4 dniach w przedszkolu katar, jakiego nigdy nie było, ma zatkane chyba zatoki, bo nie pomaga nic" - dodają też inni.

Więcej o: