Dziewczynka odebrała poród w wodzie. "To nie jest coś, co powinno zobaczyć dziecko!"

Filmik, choć piękny i wzruszający, niestety został skrytykowany przez wielu internautów. Co ciekawe, nawet specjaliści z zakresu psychologii, twierdzą, że takie doświadczenie może przynieść dzieciom wiele skutków, które pojawią się nawet wiele lat później.
Zobacz wideo Kupa podczas porodu? Kobiety się wstydzą, a nie powinny. Położna: Wszyscy o to pytają, a trzeba wiedzieć jedno

Poród, w którym rodzącej towarzyszy partner, mama lub przyjaciółka stał się już normą w Polsce. Kobieta czuje się jednak pewniej kiedy ma w tak trudnej, ważnej i stresującej chwili obok siebie kogoś bliskiego. Oczywiście nie dotyczy to każdej kobiety bez wyjątku. Są takie, które tak intymną chwilę chcą przeżyć zupełnie same, a jedyne osoby, które akceptują w tej chwili to personel medyczny. W niektórych krajach kobiety posuwają się o krok dalej podczas ich porodów uczestniczą ich dzieci. Czasem to zaledwie kilkulatki. Ta moda niestety ma rosnące grono przeciwników na całym świecie.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Nowa moda raczej nie znajdzie wielu zwolenników w Polsce

Taka moda, że dziecko towarzyszy przy narodzinach swojego młodszego rodzeństwa, to nowy trend z amerykańskiego świata. Niektórzy nawet czują potrzebę podzielenia się taką chwilą z szerszą publicznością. Na facebookowym profilu o nazwie Soliva Domz Dela Cruz można obejrzeć filmik przedstawiający poród w wannie. Rodzącej mamie towarzyszy starsza córka oraz położna. Widać, że dziewczynka jest nieco zdezorientowana, ale bardzo podekscytowana i zainteresowana tym, co się dzieje z jej mamą. Z tego filmiku bije ogromny spokój, położna cały czas czuwa obok. Im bliżej ostatecznej fazy porodu i wypchnięcia dziecka na świat, tym bliżej podchodzi dziewczynka. Przy pomocy położnej podała mamie noworodka w objęcia. Następnie odsunęła się zupełnie na bok. Nie wiadomo czy wszystko było dla niej do końca zrozumiałe, czy pojawił się strach, czy może sama nie wiedziała co powinna zrobić. Jej mama od razu to zauważyła i zawołała ją do siebie, dziewczynka pogłaskała młodszą siostrę po głowie, a po chwili wybrała jej imię. 

Eksperci podkreślają, że taki rodzaj porodu niesie za sobą znacznie więcej negatywnych skutków niż korzyści

To nagranie, choć już jest wspaniałą pamiątką dla mamy i niezwykłym przeżyciem dla kilkuletniej dziewczynki, bardzo podzieliło internautów. Ich zdaniem poród jest tak intymną sprawą, że nie powinno uczestniczyć w nim dziecko. Niektórzy bronią kobiety zauważając, że dziewczynka nie wygląda na straumatyzowaną tym doświadczeniem, ale sami przyznają, że również nie zgodziliby się na udział swoich dzieci w takiej sytuacji. Portal mjakmama24.pl dotarł do informacji, że specjaliści z zakresu psychologii zauważają znacznie więcej negatywnych skutków niż korzyści. Mówią o tym, że dzieci nawet przygotowane wcześniej i tak nie będą w pełni świadome tego co się dzieje. Ponadto istnieje duże ryzyko powstania traumy. Może ona wcale nie ujawnić się w dniu porodu, ale nawet wiele lat później. Uczestnictwo dziecka w porodzie nie gwarantuje również bliższych relacji między rodzeństwem, jak próbuje argumentować wielu rodziców. 

Więcej o: