Zwolnienie z WF 2023. Kto może wystawić uczniowi zwolnienie z wychowania fizycznego?

Zmiany dotyczące zwolnień z wychowania fizycznego miały zostać wprowadzone już w roku szkolnym 2022/2023. Nie doszło to jednak do skutku. A jak sytuacja wygląda w tym roku? Odpowiadamy, kto może wystawić uczniowi zwolnienie z WF.

Uczniowie, którzy wrócili do szkoły, powinni obowiązkowo uczęszczać na lekcje wychowania fizycznego. Z powodu poważnych problemów zdrowotnych mogą być jednak całkowicie zwolnieni z ćwiczeń. Kto może wystawić takie zwolnienie? Odpowiedź jest jednoznaczna. 

Zobacz wideo Kto częściej bierze zwolnienia z wf-u w szkole?

Zwolnienie z WF w roku szkolnym 2023/2024. Planowane zmiany nie weszły w życie 

W 2022 roku pojawił się pomysł, zgodnie z którym zwolnienie z WF miał wystawiać wyłącznie lekarz specjalista, a nie lekarz rodzinny. Powód planowanych zmian był bardzo prosty. Pojawiało się coraz więcej zwolnień z tej lekcji. Pomysł nie wszedł jednak w życie ani rok temu, ani teraz. Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

W roku szkolnym 2023/2024 zwolnienie z lekcji WF wciąż może wystawić lekarz rodzinny. Zwolnienie od lekarza może dotyczyć zwolnienia ze wszystkich lekcji lub zwolnienia częściowego, które pozwala uczniowi na nie wykonywanie pewnych ćwiczeń. Zgodnie z przepisami zwolnienie może obejmować maksymalnie jeden rok szkolny.  

Zwolnienie z WF z powodu okresu. Oto co powinno zawierać 

Wiele młodych jak i dorosłych kobiet ma bardzo złe samopoczucie w trakcie miesiączki. Trudno jest zatem uczestniczyć w lekcji wychowania fizycznego, gdy ból jest silny. Jednorazowe lub dwu czy trzydniowe zwolnienie z uczestnictwa w lekcji WF z powodu miesiączki mogą jednak napisać dziecku jego opiekunowie. Aby było prawomocne, powinno zawierać następujące elementy: 

  • data napisania, 
  • imię i nazwisko zwalnianego z WF dziecka, 
  • informacja o tym, jak długo ma trwać zwolnienie, 
  • powód zwolnienia (w tym przypadku miesiączka), 
  • podpis rodzica. 
Więcej o: