Co oznacza żółty katar, który pojawił się u dziecka? Czy jest to powód do niepokoju? Okazuje się, że zalegająca wydzielina w nosie o żółtej lub żółto-zielonkawej barwie to pierwsze objawy infekcji wirusowej, grypy lub przeziębienia. Dziecko powinno wtedy zostać w domu, aby skutecznie zwalczyć chorobę. Jak sobie poradzić? Czy dobrym sposobem na żółty katar będzie zastosowanie maści majerankowej pod nos, albo innej aromaterapii? Wielu rodziców chwali sobie działanie tzw. duszka na katar. Czy działa? Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Pojawienie się żółtego kataru u dziecka nie wróży niczego dobrego. Zalegająca wydzielina o tym zabarwieniu to jeden z pierwszych objawów infekcji wirusowej: grypy lub przeziębienia. Dziecko wtedy dla dobra swojego i innych, powinno zostać w domu, aby dalej nie rozsiewać zarazków. Gesty katar o żółtym kolorze może również sugerować problemy z zatokami, które są często wynikiem nieleczonego przeziębienia. Oprócz problemów z oddychaniem, ogólnego rozbicia i złego samopoczucia, dochodzi także ból głowy. Niestety żółty katar trwa dłużej nić ten zwykły, wodnisty. Z reguły utrzymuje się około 10 dni. Jest jednak kilka sposobów, aby nieco ułatwić oddychanie i przynieść ulgę zatkanemu noskowi dziecka.
Leczenie kataru, również tego żółtego i gęstego jest objawowe i polega wyłącznie na łagodzeniu dolegliwości. W większości organizm jest w stanie sam sobie poradzić z wirusem. Pomocne będzie tu częste odciąganie zalegającej wydzieliny i stosowanie soli morskiej. Ulgę może przynieść również maść majerankowa nakładana pod nos. Można ją stosować już w przypadku dzieci od 3 roku życia, jako pomocniczy sposób na pozbycie się kataru. Zawiera ona wyciąg z ziela majeranku o działaniu przeciwbakteryjnym. Jej delikatna konsystencja nawilża suchą skórę wokół nosa, a zapach udrażnia drogi nosowe podczas oddychania.
Duszek na katar, czyli mieszkanka olejków eterycznych w odpowiednio dobranej konsystencji może być pomocna w walce z uporczywym katarem. Zapach eukaliptusa, rozmarynu, anyżu i tymianka z pewnością udrożni zatkane zatoki. Olejki można mieszać je z wodą, np. podczas kąpieli lub przygotować domową inhalację.
Duszek na katar może być również stosowany do smarowania środka nosa dziecka, przy pierwszych objawach kataru. Niewielką ilość mieszanki można rozetrzeć palcem lub wacikiem, nigdy nie wkraplać. Dla wielu rodziców jest to obowiązkowy zakup w czasie jesiennych zakupów.
Jednak należy pamiętać, że tego typu specyfiki są pomocne w łagodzeniu początkowych objawów. Kiedy dojdzie do infekcji bakteryjnej lub wirusowej, rodzice powinni również zasięgnąć porady lekarskiej. Katar bagatelizowany i nieodpowiednio leczony może doprowadzić do innych zachorowań i powikłań. Osoby, które mają słabszą odporność, nie powinny go lekceważyć.