Imię, które zniknęło z rankingów. Ostatni raz nadane było w 2016 roku. "Oby już nie wróciło!"

Nie do końca wiadomo dlaczego jedne imiona zyskują popularność na wiele lat, podczas gdy ich męskie bądź żeńskie odpowiedniki nie darzą się najmniejszą sympatią. Tak właśnie jest z tym imieniem. Jego męski odpowiednik od lat jest uwielbiany, niestety żeńska forma zniknęła całkowicie z rankingów.

Pochodzenie i znaczenie imienia Krzysztofa

Krzysztofa jest żeńską formą popularnego imienia męskiego Krzysztof. Pochodzi z greki i wywodzi się od dwóch słów "Christos" oznaczające "Chrystus" oraz "phero" czyli "nieść". W znaczeniu dosłownym oznacza "niosącą Chrystusa". Do Polski trafiło jako zapożyczenie z języka łacińskiego. Ostatni raz zostało nadane w Polsce w 2016 roku - 2 razy.

Charakterystyka imienia

Krzysztofa zawsze stara się kierować rozsądkiem. Emanuje z niej spokój i cierpliwość. Zaradna od wczesnych lat. Raczej unika spontanicznych i szalonych decyzji. Odważniejsza staje się wśród grupy swoich najbliższych przyjaciół. Tylko wtedy daje się przekonać do niezwykłych przygód, podróży, spotkań towarzyskich i kulturalnych wyjść. Ma świetną pamięć, jest błyskotliwa i inteligentna, i świetnie potrafi to wykorzystywać. Umie odpowiednio zorganizować sobie życie i oddzielić sprawy prywatne od zawodowych. Dba zarówno o siebie, jak i o rozwój. Krzysztofa jest uznawana za indywidualistkę. Wrażliwa, z dobrym sercem i chęcią niesienia pomocy innym. Uważa, że nawet krytykę można przedstawić tak, by nie skrzywdzić drugiej osoby. Rozczarowania i przyjacielskie zdrady przeżywa najbardziej. 

Zobacz wideo Czy nacinanie krocza to bezpieczna procedura podczas porodu?

Imieniny: 2 marca, 14 kwietnia, 25 lipca, 31 października

Więcej interesujących treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zdrobnienia: Krzyśka, Krzysia, Krzycha, Krzysiula, Krzysiulka, Krzysiunia, Krzysiuńka, Krzysztofka, Krzysztofcia, Krzynia

Predyspozycje zawodowe

Krzysztofa, ze względu na swój ugodowy i elastyczny charakter bardzo łatwo odnajduje się niemal w każdym środowisku. Potrafi działać samodzielnie, jak i w zespole. Chętnie pomaga innym, dzieli się wiedzą i doświadczeniem. Wobec swoich przełożonych zawsze zachowuje się lojalnie. Jest uczciwa i ceni sobie sprawiedliwość. W pracy zawsze jest zorganizowana. Uchodzi za profesjonalistkę i perfekcjonistkę. W czasie wolnym bardzo dba o równowagę i odpoczynek. Nie przynosi pracy do domu. Krzysztofa świetnie sprawdzi się jako: nauczycielka, opiekunka, ratowniczka, urzędniczka, administratorka, artystka, kosmetyczka, wizażystka, projektantka, weterynarka, trenerka, coach, przedstawicielka handlowa, specjalistka od marketingu, organizatorka eventów.

Sławne imienniczki:

  • Krzysztofa Górniak - polska gitarzystka jazzowa, kompozytor, aranżer, producent i filozof
  • Krzysztofa Krowiranda - redaktorka, literaturoznawca
Więcej o: