Egzamin ósmoklasisty w 2024 roku. Będą spore zmiany. Ma być jeszcze łatwiej. Nauczycielka wyjaśnia

Co czeka uczniów, którzy w 2024 roku podejdą do egzaminu ósmoklasisty? Okazuje się, że całkiem sporo zmian i to na lepsze - ma być jeszcze łatwiej. A jakich? Nauczycielka wyjaśnia, co konkretnie zmieni się w przyszłorocznym egzaminie kończącym szkołę podstawową.
Zobacz wideo Viki Gabor o Opolu i egzaminie ósmoklasisty. Mówi, dlaczego nie uczy się z innymi

Każdy uczeń kończący szkołę podstawową musi podejść do egzaminu ósmoklasisty, składającego się z trzech testów - z języka polskiego, matematyki i wybranego języka obcego nowożytnego. Do tej pory poziom egzaminu był dość wysoki, ale od 2024 roku to się zmieni - jak informuje polonistka Aneta Korycińska, znana w mediach społecznościowych jako "Baba od polskiego" - "W Informatorze pojawiły się zmiany, a wśród nich między innymi większe limity błędów językowych i interpunkcyjnych. To oznacza, że będzie łatwiej dostać punkty!". A co konkretnie ulegnie zmianie? Zobaczcie sami!

Egzamin ósmoklasisty w 2024 roku. To się zmieni dla zdających w przyszłym roku

Jak Aneta Korycińska opisała w swoim niedawno opublikowanym poście na Facebooku, Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE) zdecydowała się zmienić nieco sposób punktowania egzaminów ósmoklasisty z języka polskiego, który będzie łagodniejszy niż obecnie (zakładamy użycie szerokiego zakresu środków stylistycznych):

  • 4 błędy językowe - obecnie to trzy punkty, w 2024 roku będą to już 4 punkty,
  • 10 błędów językowych - obecnie to zero punktów, a w 2024 można otrzymać 2 punkty,
  • interpunkcja - limit błędów na jeden punkt zwiększy się z 5 do 9 punktów. 

To oznacza, że uczniom będzie łatwiej zdobyć punkty, i co za tym idzie, lepiej zdać egzamin. Co prawda nie wiadomo, jak ocenianie będzie wyglądało w przypadku dostosowań, ale można się spodziewać, że też będzie łatwiej. "Baba od polskiego" zwróciła też uwagę, że wymienione zmiany zostały wprowadzone "po cichu - nie ma żadnej informacji w aktualnościach", co oznacza, że mało kto będzie ich świadom. Dlaczego CKE zdecydowało się na taki krok? Niestety nie wiadomo.

Egzamin ósmoklasisty w 2024 roku. Uczniowie podejdą do niego w nowym terminie

Egzamin ósmoklasisty do tej pory był przeprowadzany pod koniec maja, ale w przyszłym roku to się zmieni - uczniowie podejdą do niego w nowym, nieco wcześniejszym terminie. W jakim? Jak czytamy na łamach serwisu Strefa Edukacji, harmonogram egzaminu ósmoklasisty w 2024 roku jest następujący:

  • 14 maja (wtorek) - egzamin z języka polskiego,
  • 15 maja (środa) - egzamin z matematyki,
  • 16 maja (czwartek) - egzamin z jęz. angielskiego, lub innego nowożytnego jęz. obcego.

Wszystkie powyższe egzaminy rozpoczną się standardowo o godzinie 9.00. Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o:
Copyright © Agora SA