Rodzina Ulmów, imiona tych, którzy kilka dni temu zostali beatyfikowani to przede wszystkim: Józef i Wiktoria (małżeństwo) oraz ich dzieci: ośmioletnia Stanisława, sześcioletnia Barbara, pięcioletni Władysław, czteroletni Franciszek, trzyletni Anton i półtoraroczna Maria. W chwili egzekucji, która miła miejsce w nocy z 23 na 24 marca 1944 roku, Wiktoria spodziewała się kolejnego dziecka. Była w zaawansowanej ciąży, jednak jej oprawcom to wcale nie przeszkadzało. Cała rodzina została rozstrzelana na podwórku własnego domu. Kilka dni temu zostali beatyfikowani. Czy ich imiona ponownie staną się modne i popularne? Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Rodzina Ulmów, imiona pomordowanych rodziców i ich dzieci, na zawsze wryły się w polską historię. Józef i Wiktoria oraz szóstka ich dzieci: Stasia, Basia, Władek, Franciszek, Antoś i Maria zostali rozstrzelanie w nocy z 23 na 24 marca 1944 roku w Markowej na Podkarpaciu.
Śmierć ponieśli z rąk niemieckich żołnierzy, w wyniku donosu. Na strychu swojego domu ukrywali Żydów. Wiedzieli, jaka kara się z tym wiążę, ale również zdawali sobie sprawę z tego, że nie można odwracać się od zła. Trzeba pomóc w potrzebie. Wiktoria, której imię znaczy zwycięstwo, była w zaawansowanej ciąży. Spodziewała się kolejnego dziecka. Jeszcze nie wiedziała, jakiej płci ma się urodzić. I chociaż bała się i znała konsekwencje podjętej decyzji, nie wahała się ani chwili. Nosząc dziecko pod sercem, zginęła od niemieckiej kuli.
Imię żony Józefa Ulma, Wiktorii, chociaż wymieniane i odmieniane dziś przez wszystkie przypadki, nie należy do grona tych popularnych. Co prawda jeszcze kilkanaście lat temu zajmowało zaszczytne 4. Miejsce w rankingu tych topowych i najczęściej nadawanych, obecnie odchodzi do lamusa. Wielu rodziców nie chce już tak nazywać swoich córek. Dlaczego? Czy przypomnienie rodziny Ulmów, może odwrócić ten trend?
Warto oczywiście przyjrzeć się samemu imieniu. Wiktoria pochodzi z języka łacińskiego: (łac. victoria – zwycięstwo). W mitologii rzymskiej nosiła je rzymska bogini zwycięstwa i chwały. W Polsce występuje od XIII wieku.
Wśród imion nadawanych nowo narodzonym dzieciom, Wiktoria w 2009 roku zajmowała 4. miejsce w grupie imion żeńskich. W 2022 roku imię to otrzymało 3 037 nowo narodzonych dziewczynek.