Dni wolne od szkoły. Szykujcie się na długie wyjazdy w maju. Nastąpi kumulacja

Dni wolne od szkoły to jeden z ważniejszych tematów, który dotyczy wszystkich uczniów, a także ich rodziców. I chociaż ostanie miesiące trwającego roku nie napawają optymizmem, bo na dłuższy odpoczynek trzeba będzie poczekać aż do grudnia, to 2024 rok przyniesie naprawdę sporo dni wolnych od szkoły. Kumulacja nastąpi już w maju.

Dni wolne od szkoły 2023/24 to informacja, której łakną wszyscy uczniowie. Co prawda dopiero zakończyli oni wakacje, a do rozpoczęcia kolejnych musi upłynąć jeszcze trochę czasu, to jednak wielu z nich już wertuje karty kalendarza, aby sprawdzić, kiedy będą mogli zostać w domu. I tutaj niestety nie mamy dobrej informacji, bo w tym roku nie będą oni mieli długiego weekendu ani w październiku, ani w listopadzie. Kiedy zatem wypadają pozostałe dni wolne od szkoły? Przedstawiamy szczegóły. Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Agnieszka Holland nie szykowała filmu na wybory, tylko na festiwale filmowe, zgodnie z ich kalendarzem

Dni wolne od szkoły 2023/24. Pełen harmonogram

Na stronie Ministerstwa Edukacji już od dłuższego czasu został przedstawiony pełen harmonogram dni wolnych od szkoły 2023/24. Uczniowie będą mogli liczyć na sporo wolnego od nauki, a największa kumulacja nastąpi w maju. Oto pełna rozpiska

  • 1 listopada (środa) - Wszystkich Świętych;
  • 23-31 grudnia 2023: zimowa przerwa świąteczna;
  • 15 stycznia 2023 - 25 lutego 2024: ferie zimowe (z podziałem na województwa)
  • 28 marca - 2 kwietnia 2024: wiosenna przerwa świąteczna;
  • 1-3 maja 2024: majówka;
  • matury i egzamin ósmoklasisty, które przypadają w maju: 7-9 maja - matury podstawowe (uczniowie z niższych klas średnich mają wolne); 14-16 maja - egzamin ósmoklasisty (uczniowie z niższych klas szkoły podstawowej mają wolne;
  • 30 maja (czwartek) 2024: Boże Ciało;
  • 22 czerwca - 31 sierpnia 2024: wakacje.

Przyglądając się spisowi, z kalendarza dni wolnych od szkoły wypadają ważne święta państwowe i kościele (m.in. Święto Odzyskania Niepodległości - 11 listopada, czy Święto Trzech Króli - 6 stycznia), które przypadają na soboty, a więc dzień wolny od nauki. Dodatkowo zwyczajowo w wielu placówkach oświatowych, dniem wolnym od zajęć był również Dzień Edukacji Narodowej, który przypada na 14 października. W tym roku również to sobota.

Jednak prawdziwa kumulacja dni wolnych to maj. Uczniowie zaczynają od majówki, potem część z nich ma wolne ze względu na odbywające się egzaminy, natomiast końcówka to Boże Ciało, które przypada na czwartek (zwyczajowo w wielu szkołach również piątek po Bożym Ciele jest dniem wolnym od zajęć, co oznacza długi weekend dla wszystkich uczniów).

Dni wolne od szkoły - dyrektor też może ogłosić wolne od nauki

Dni wolne od szkoły to również tzw. dni dyrektorskie, które ustala dyrektor palcówki. Są one podane już z początkiem roku szkolnego, toteż zapewne informacja kiedy przypadają, została już opublikowana i podana do wiadomości publicznej (ostateczny termin mija z końcem września). Jednak należy pamiętać, że ich ilość różni się w zależności od typu placówki. Dla szkół podstawowych jest to 8 dni. Dyrektorzy liceów ogólnokształcących i techników, mają już do dyspozycji nieco więcej, bo 10 dni. W szkołach branżowych, policealnych i centrach kształcenia zawodowego, do wykorzystania jest jedynie 6 dni, a w szkołach specjalnych przysposabiających do pracy, pula ta wynosi 4 dni.

Więcej o: