5 dni szkoły, a przychodnie pękają w szwach. Pediatrka zdradziła, jaka choroba króluje

Rok szkolny zaczął się dopiero tydzień temu, a wiele dzieci już złapało pierwsze infekcje. Pediatra opowiada, jakie choroby dominują.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na Gazeta.pl

Zobacz wideo Domowe sposoby na przeziębienie

Zaledwie kilka dni temu dzieci ponownie odwiedziły szkolne mury, a już zaczynają się pierwsze choroby. Chyba każdy ma wśród członków rodziny czy znajomych osobę, która dosłownie po 2 czy 3 dniach od rozpoczęcia roku szkolnego została z chorym dzieckiem w domu lub musiała z nim jechać do lekarza.

Pierwszy tydzień szkoły podsumowała Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska, specjalistka pediatrii, która prowadzi na Instagramie profil @mamapediatra_blog. Kobieta udziela tam wielu ciekawych porad i spostrzeżeń na temat chorób i ich leczenia. Ma już ponad 93 tys. obserwatorów, a każdy jej wpis cieszy się sporą popularnością.

Dzisiaj na tapecie w ośrodku zdrowia: zapalenia krtani i do dosyć sporo, przeziębienia - nieco mniej, zapalenia uszu, zapalenia gardła. Witamy wrzesień

- napisała. Aż ciężko uwierzyć, że wystarczyło tylko kilka dni w szkole. Niestety duże skupiska dzieci wiążą się z pewnymi i częstymi chorobami. I nie ma na to rady. Fakt, jedne dzieci są bardziej, inne mniej odporne, jednak ze świecą szukać kilkulatka (a można przypuszczać, że to wręcz niemożliwe), który nie choruje w trakcie roku szkolnego.

Przeziębiony chłopiecPrzeziębiony chłopiec shutterstock.com

Mamapediatra_blog zapytała także swoich obserwatorów, czy są zaskoczeni, że przychodnie tak się zapełniły w ciągu zaledwie tygodnia

Zaskoczę Was, jak powiem, że dzisiaj miałam komplet pacjentów? Plus kilka dodatkowych recept?

- napisała na Instagramie. Okazuje się, że zdaniem internautów, to nic nowego: "Zupełnie nie, również sezon uważam za otwarty", "Nie, już wiemy, że się zaczęło", "Nie, zaczęło się. U nas już w weekend zapalenie krtani", "U nas tydzień w przedszkolu i zapalenie krtani" - pisali.

Nie pozostaje więc nic innego, jak przygotować się na kolejny sezon walk z przeróżnymi infekcjami. Warto skonsultować z lekarzami, jak można poprawiać odporność maluchów. Bez wątpienia ważne jest, by dostarczać im (szczególnie w okresie chorobowym) dużo witamin. Istotna jest także dieta, w której powinno być jak najmniej słodyczy (ku rozpaczy najmłodszych) i jak najwięcej owoców i warzyw.

Więcej o:
Copyright © Agora SA