"Mnie się nie podoba - nadal mam skojarzenia z tym stworem z Polsatu". Nawet rodzice odmieniają to imię błędnie

Choć to chłopięce imię pojawiło się już w średniowieczu, nadal dla większości rodziców brzmi zbyt egzotycznie, by nazwać tak swoich synów. Jest krótkie i łatwo wpada w ucho, ale w I połowie 2023 roku nazwano tak 60 chłopców.

Pochodzenie i znaczenie imienia Hugo

Hugo jest imieniem męskim, które pochodzi z języka germańskiego. Prawdopodobnie jest krótszą formą starogermańskich imion męskich, takich jak: Hubert, Hugbald i Hugubert. Podobnie jak one pochodzi od słowa "hugu" oznaczającego "rozum", "umysł". Osobę noszącą to imię określa się jako "człowieka rozumnego, bystrego". W Polsce pierwsze wzmianki pojawiły się już w średniowieczu, a dokładniej w XIII wieku.

Charakterystyka imienia

Choć Hugo ma bardzo oryginalne i nietypowe imię, nie wyróżnia się zanadto. Jest raczej cichym i spokojnym chłopcem. Gdy dorośnie staje się zdystansowanym dorosłym. Nie szuka na siłę przygód i wrażeń. Jest dość wrażliwy i nieśmiały w kontaktach międzyludzkich. Otwiera się, gdy już kogoś pozna bliżej i zaufa mu. Często spędza czas nad książkami. Szuka odpowiedzi na pytania, które zaprzątają mu głowę oraz doskonali swoją wiedzę. Czuję odwagę i pewność siebie, gdy komuś dzieje się krzywda. Bez zastanowienia staje wtedy w jego obronie. Intuicja skutecznie mu podpowiada jakich ludzi i sytuacji unikać. Od zgiełku miasta i hałasu, woli ukojenie i relaks na łonie natury. Lubi obserwować ludzi i zwierzęta. 

Zobacz wideo Dr Falęcki wspomina dyżur, podczas którego wykonał 11 cesarskich cięć. "To był koszmar"

Imieniny: 1 kwietnia, 9 kwietnia, 29 kwietnia, 10 sierpnia, 17 listopada

Więcej interesujących treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zdrobnienia: Hugonek, Huguś, Hugiś, Hugiń, Hugunio, Huguniek, Huguniuś, Hugi, Hugoniuś, Hugoniś, Hugens, Hugonik

Predyspozycje zawodowe

Praca, w której Hugo najlepiej się czuje, to taka, gdy nie musi mieć zbyt dużego kontaktu z innymi ludźmi. Lubi, gdy może działać według własnego rytmu i schematu. Jest cierpliwy, pilny, wytrwały i uczciwy. Nie znosi, gdy ktoś ciągle stoi nad nim i go pogania. Lubi znajdować odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania i poszukiwać skutecznych rozwiązań, na problemy, które napotka na swojej drodze. To intelektualista i doskonały obserwator. Staje się ekspertem w każdym temacie, jaki go zainteresuje i stanie się jego pasją. Hugo świetnie sprawdzi się jako: archiwista, naukowiec, badacz, inżynier, leśniczy, pracownik administracji, nauczyciel akademicki, programista, informatyk/ 

Sławni imiennicy:

  • Hugo van der Goes - malarz flamandzki
  • Hugh Grant - aktor brytyjski
  • Hugo Grotius - filozof holenderski
  • Hugo Kołłątaj - polski filozof i działacz polityczno-oświatowy
  • Ugo Foscolo (właściwie Niccolo Foscolo) - włoski poeta i filolog
  • Hugo De Vries - botanik holendersi
  • Hugo Habermann - malarz niemiecki
  • Hugo Junkers - niemiecki konstruktor samolotów
  • Hugo von Hofmannsthal - austriacki liryk, dramaturg
  • Hugh Laurie - pisarz, muzyk. Odtwórca roli doktora House’a
Więcej o: