To imię było zarezerwowane dla Piastów i Jagiellonów. "Nie jest ani archaiczne, ani ośmieszające"

To imię zawsze kojarzyło się dostojnie i z klasą. Kiedyś zarezerwowane tylko dla rodzin królewskich. Zmieniło się to dopiero w XVI wieku. Jak podaje gov.pl, w I połowie 2023 roku nazwano tak zaledwie 55 razy.

Pochodzenie i znaczenie imienia Władysław

Władysław to imię męskie pochodzenia słowiańskiego. Pochodzi od słów "włodzi" i "slaw" i oznacza "ten, który zawładnął sławą". To w zasadzie czeska forma imienia, które w języku polskim miało postać Włodzisław i tak też brzmiało w XIV i XV w. Znane głównie rodach dynastycznych Piastów i Jagiellonów, także w Czechach i na Węgrzech. Dopiero od XVI wieku nadawane również poza rodzina panującą.

Charakterystyka imienia

Zgodnie ze znaczeniem swojego imienia, Władysław często wyróżnia się pewnością siebie, odwagą i walecznością. Ma swoje zasady i pilnie ich przestrzega. Posiada wiele licznych talentów i zdolności, ale nie skupia się na nich, by odnieść sławę. Wszystko co w życiu robi, jest po to, by czuł przede wszystkim słuszność, radość i satysfakcję. Bardzo szybko zyskuje zaufanie i sympatię innych i bardzo się z tego cieszy, bo uwielbia spędzać czas w towarzystwie. Doskonały z niego gawędziarz, ma talent do opowiadania ciekawych historii. Ale nie przepada za mówieniem o sobie samym. Nieco z niego skryty i nieśmiały typ, jeśli chodzi o sprawy prywatne. Nie potrafi obojętnie przejść obok krzywdy ludzi lub zwierząt. Pomaga bez zawahania, nawet jeśli miałoby się to odbyć jego kosztem. Zwykle trzyma nerwy na wodzy, unika konfliktowych sytuacji. Jego wielka wyobraźnia i ogromna kreatywność, potrafią sprawić, że Włodzimierz przeżywa ciekawe przygody i zbiera wyjątkowe doświadczenia w swoim życiu. Nieświadomie często staje się inspiracją dla innych. Stawiany za wzór godny naśladowania.

Zobacz wideo Czy z noworodkiem powinniśmy pójść do fizjoterapeuty? "W niektórych krajach te wizyty są obowiązkowe"

Imieniny: 4 maja, 12 czerwca, 30 czerwca, 25 września

Więcej interesujących treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zdrobnienia: Władysławek, Właduszek, Władzio, Władziu, Władek, Władcio, Władciu, Władziś, Władzik, Władziń, Sławek, Sławcio, Sławciu

Predyspozycje zawodowe

Włodzimierz to taki typ człowieka, który bez znaczenia jakie stanowisko zajmuje w pracy jest bardzo szanowany i lubiany przez współpracowników. Dba o to, żeby zawsze postępować słusznie i odpowiedzialnie, z szacunkiem i życzliwością traktując każdego, kto mu towarzyszy. Wykazuje się solidnością, wytrwałością i pracowitością. Nie zawsze zależy mu na sławie i zasługach, jednak jego czyny, postawa i zachowanie skutecznie prowadzą go po drabinie sukcesu. Jeśli czegoś nie wie, nie udaje, ale znajduje czas, by swoją wiedzę uzupełnić i udoskonalić. Sprawdza się zarówno na stanowiskach samodzielnych czy kierowniczych, jak i pracując ramię w ramię, w grupie. Włodzimierz z powodzeniem może swoich sił próbować w takich zawodach jak: dziennikarz, logistyk, reporter, przewodnik, prawnik, lekarz, architekt, malarz, przedsiębiorca, poeta, prawnik, nauczyciel, terapeuta, aktor, kierownik, żołnierz, policjant.

Sławni imiennicy:

 • Władysław Bartoszewski - polski polityk, dziennikarz, pisarz, działacz społeczny i historyk
 • Władysław Ekielski - krakowski architekt
 • Władysław Frasyniuk - polski polityk, przedsiębiorca, działacz opozycji w PRL
 • Władysław Gomułka - polski polityk komunistyczny, I sekretarz KC PPR, I sekretarz KC PZPR
 • Władysław Hańcza - polski aktor teatralny i filmowy, reżyser, pedagog
 • Władysław Hasior - polski artysta rzeźbiarz, malarz, scenograf
 • Władysław Komar - polski lekkoatleta, miotacz kulą, olimpijczyk
 • Władysław Kowalski - polski aktor teatralny i filmowy, pedagog
 • Władysław Malecki - malarz pejzażysta
 • Władysław Segda - polski szermierz, medalista olimpijski
 • Władysław Sikorski - polski wojskowy i polityk, generał broni Wojska Polskiego, Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych i premier Rządu RP na Uchodźstwie podczas II wojny światowej
 • Władysław Szpilman, ps. Al Legro - polski kompozytor, pianista i aranżer żydowskiego pochodzenia
Więcej o: