Wszystkie dziewczynki w latach 90. chciały mieć tak na imię. Teraz jego popularność spada na łeb na szyję. Jest już niszowe

To imię dla dziecka biło rekordy popularności jeszcze nie tak dawno temu. W latach 90. XX wieku znajdowało się w TOP 10 rankingu najczęściej nadawanych imion dla dziewczynek. Potem nastała moda na imiona noszone przez babcie i prababcie. Antoniny, Zofie, Hanie znaczenie wyprzedziły imię, o którym jeszcze nie tak dawno głośno było na wszystkich dyskotekach i potańcówkach. To głównie za sprawą hitowego przeboju zespołu Łzy. Czy imię powróci do kanonu tych popularnych?

Jednym z popularniejszych imion dla dziewczynki jeszcze w latach 90. XX wieku było imię, które pojawiło się wraz z nadejściem chrześcijaństwa. Według niektórych etymologów pochodzi jednak od  greckiego słowa: Aγνn - "czysta", "dziewicza", "nieskalana". Może również pochodzić od łacińskiego słowa "agnus" - czyli baranek. O jakim imieniu mowa? Oczywiście o Agnieszce. Moda jednak kołem się toczy i po wielu latach, okazało się, że chociaż to piękne i wyjątkowe imię - odeszło do lamusa. Czy powróci? Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Najchętniej wybierane imiona dla córek w 2022 roku

"Agnieszka już dawno tutaj nie mieszka…". Czy powróci?

Agnieszka to piękne imię dla wyjątkowej osoby. Pochodzi od  greckiego słowa: Aγνn - "czysta", "dziewicza", "nieskalana". Jednak swoje korzenie może mieć również w łacińskim słowie "agnus" - czyli baranek. Na naszych ziemiach pojawiło się ono stosunkowo dość wcześnie, właściwie wraz z nadejściem chrześcijaństwa i pojawieniem się języka łacińskiego. Od tego czasu imię to należało do grona tych najbardziej popularnych, uniwersalnych i często nadawanych dzieciom. Szczytu popularności osiągnęło nie tak dawno, bo jeszcze w latach 90. XX wieku. Wiele dziewczynek chciało mieć tak na imię, co miało również swoje odzwierciedlenie w hicie zespołu Łzy, w którym wokalistka, Ania Wyszkoni śpiewała o pewnej Agnieszce, która odeszła.

Imię to obecnie nosi aż 548 636 Polek i chociaż nadal jest nadawane nowo narodzonym dziewczynkom (w roku 2022 imię to otrzymało 141 dzieci), to okazuje się, że z roku na rok ta liczba się pomniejsza. Popularność spada, powodując, że imię zaliczane jest już raczej do grona tych niszowych. Czy to się kiedyś zmieni?

Jedno jest pewne, Agnieszka to idealne imię dla dziewczynki, której wróżona jest wielka kariera. Kobiety noszące je cechuje ciekawość świata i chęć niesienia pomocy innym. Zawsze gotowa do pracy i zaangażowana we wszystko, co robi. Agnieszka ceniona jest za szczerość i lojalność wobec bliskich. Swój dzień celebruje aż 7 razy w roku w dniach: 21 stycznia, 2 marca, 20 kwietnia, 13 maja, 20 września, 16 listopada, oraz 24 listopada.

Więcej o: