Od niego wzięło się powiedzenie "wyjść jak Zabłocki na mydle". Ma zaledwie 30 imienników

To imię głównie kojarzy nam się z wybitnym polskim poetą, niewielu jednak wie, że dało również początek pewnemu słynnemu powiedzeniu. W Polsce wciąż jest uznawane na nietypowe i oryginalne. Jak podaje gov.pl, w I połowie 2023 roku nazwano tak 30 chłopców.

Pochodzenie i znaczenie imienia Cyprian

Cyprian to imię męskie pochodzenia łacińskiego. Jego wczesnosłowiańska forma to Kupryjan, a łacińska Cyprianus. Powstało od nazwy wyspy Cypr i oznaczało "człowieka pochodzącego z Cypru", "Cypryjczyka". W Polsce pojawiło się w XII wieku. 

Ciekawostka

Cyprian Zabłocki urodził się w 1792 roku, był szlachcicem. Znany był wielu nieudanych pomysłów na biznes. Gdy postanowił założyć mydlarnie, zainwestował w nią wszystkie oszczędności. Pomysł wydawał się doskonały, właśnie zaczęto doceniać ten produkt. 

Mydlarnia miała powstać w Rybnie, a mydło miało być przewożone Wisłą do Gdańska i dalej do innych krajów. Niedaleko przebiegała granica zaborów, a Wisłę kontrolowali Prusacy i obierali wysokie cła na przejściach granicznych. Cyprian wpadł na pomysł, by ominąć dodatkowe opłaty. Zlecił cieślom wykonanie skrzyń. Do nich załadowano mydło i zapakowano na barkę. Zabłocki płynąc Wisłą trzymał je na pokładzie, a tuż przed granicą i celnikami wrzucił skrzynie do wody. Na lądzie okazało się jednak, że skrzynie były nieszczelne. Woda dostała się do środka i rozpuszczając całe mydło, wymyła je do Wisły. Zabłocki stracił wszystko i jednocześnie stał się obiektem drwin i żartów, a zarazem dał początek słynnemu powiedzeniu "wyjść jak Zabłocki na mydle".

Zobacz wideo Sylwia Bomba o szelkach dla dzieci. Czy byłaby gotowa z nich korzystać?

Charakterystyka imienia

Nie każdy rozumie poczucie humoru Cypriana, ale mimo wszystko wszyscy dobrze się czują w jego towarzystwie. Lubi sarkazm i ironię, ale zawsze przeciwstawia się agresji i przemocy. Żyje chwilą, poddaje się spontanicznym pomysłom. Za wszelką cenę ucieka od monotonii i rutyny. Choć w tematach, które go interesują szybko staje się ekspertem, to mimo wszystko nie przepada za gadaniem. Raczej woli słuchać i obserwować innych. Wyciąga przy tym trafne wnioski i spostrzeżenia. Sprawia wrażenie leniwego, nic bardziej mylnego. On po prostu nie lubi tracić czasu na pracę, która nie ma sensu i zamartwianie się, które nic nie da. Chciałby żyć lekko i bez presji, spełniając przy okazji swoje marzenia.

Imieniny: 10 marca, 16 września, 26 września, 3 października

Więcej interesujących treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zdrobnienia: Cyp, Cypciu, Cypek, Cypis, Cypisek, Cyprek, Cyprianek, Cyprianuszek, Cyprianuś, Cypriaś, Cyprulek, Cyprulinek, Cyprusiek, Cyprutek, Cypruś, Cyprylcio, Cypryś, Cypulek, Cypuś

Predyspozycje zawodowe

Cyprian jest zwykle oceniany przez pracowników, jako tajemniczy i zdystansowany. Obojętnie, jakie zadania przed nim stoją, wykonuje je precyzyjnie, dokładnie i sumiennie. Nie lubi się przemęczać, zawsze szuka najkrótszej drogi do celu. I dobrze na tym wychodzi. Jego kreatywność i wnikliwość często zostaje zauważone przez przełożonego. Bycie najlepszym, to dla niego największa satysfakcja i najlepsze docenienie. Cyprian może z powodzeniem próbować swoich sił na takich stanowiskach, jak: przedstawiciel handlowy, artysta, chirurg, inżynier, żołnierz, policjant, biznesmen, pisarz, poeta, historyk.

Sławni imiennicy:

 • Cyprian Baszyński - polski muzyk jazzowy, trębacz'
 • Cyprian Bazylik - polski kompozytor, pisarz, poeta, działacz reformacyjny, kalwinista)
 • Cyprian Dylczyński - polski malarz
 • Cypriano de Rore - kompozytor franko-flamandzki działający głównie we Włoszech
 • Cyprian Ekwensi - nigeryjski prozaik, autor książek dla dzieci, jeden z czołowych powieściopisarzy współczesnej Nigerii
 • Cyprian Godebski - pułkownik Wojska Polskiego, poeta i prozaik
 • Cyprian Grabowski - polski YouTuber
 • Cyprian Hedrick - piłkarz pochodzący z Kamerunu
 • Cyprian Kościelniak  -polski grafik filmowy, plakacista, ilustrator i rysownik polityczny
 • Ciprian Marica - rumuński piłkarz występujący na pozycji napastnika, reprezentant Rumunii
 • Cyprian Kamil Norwid - polski poeta, prozaik, dramatopisarz, eseista, grafik, rzeźbiarz, malarz i filozof
 • Ciprian Porumbescu - rumuński kompozytor, dyrygent, skrzypek i pianista pochodzenia polskiego
 • Cyprian Zabłocki - polski ziemianin, którego nazwisko zostało utrwalone w powiedzeniu "wyjść jak Zabłocki na mydle" czyli zrobić kiepski interes
Więcej o:
Copyright © Agora SA