Czy twoje dziecko też robi tak paluszkami? To nieprzyjemne, ale ma ważną funkcję

Wasze dzieci też szczypią skórę? Waszą, rodzeństwa, dziadków? Jest powód, dla którego to robią.

Nietypowy, bolesny nawyk

- Nie zdawałem sobie sprawy, jak powszechne jest to zjawisko, dopóki ten film nie stał się hitem w zeszłym roku – napisała pewna mama. Tayla, która wychowuje dwoje dzieci i prowadzi profil na TikToku @homewithtayx zauważyła bardzo popularny trik wśród małych dzieci. Po urodzeniu drugiej pociechy zwróciła uwagę, że jej kolejne dziecko robi to samo co pierwsze. Zaczęła obserwować inne. Doszła do ciekawych wniosków.

Zobacz wideo Jakie zachowania naszego niemowlaka powinny nas zaniepokoić? "Płacz przy piersi może być takim zachowaniem"

Maluchy robią coś, czego bardzo nie lubią rodzice. Łapią skórę w paluszki i ściskają. Można powiedzieć, że szczypią, ale są jeszcze za małe, aby zrobić to bardzo boleśnie. Poza tym nie niegrzeczne zachowanie i sprawienie komuś bólu jest ich celem. Po co to robią? Jak twierdzi Tayla – dla własnego komfortu! Prawdopodobnie w ten sposób próbują wyrazić swoje emocje, niepokój, niezadowolenie, złość i szukają ukojenia. Nie potrafią mówić, nie potrafią krzyczeć. Taki odruch musi im wystarczyć.

Robią tak niemal wszyscy!

Co się okazało? Po opublikowaniu wideo do Tayli spłynęło mnóstwo wiadomości prywatnych i jeszcze więcej komentarzy. Wniosek prosty - robią tak niemal wszystkie dzieci. - Moja córka tak robi i natychmiast wprowadza mnie to w stan wściekłości. Uspokojenie przez to zajmuje mi dużo czasu – pisze jedna z mam. A inna dodaje: - Moja 16-miesięczna córeczka tak robi podczas karmienia. W ten sposób przypomina mi się, żebym obcięła jej paznokcie.

Co więcej internauci zwracają uwagę, że tak zachowują się nie tylko niemowlęta. - Mój 3-letni nadal pyta mojego męża: „Uszczypnę cię trochę w ramię?" Za każdym razem, gdy kładzie się spać. Ktoś przyznał też, że sam ma na koncie takie „przewinienia": -  Robiłem to przez lata na łokciach i uszach. Najlepiej było na skórze moich dziadków, ponieważ nie była tak elastyczna.

Oczywiście są na to i proste rozwiązania. Ktoś napisał, że po prostu oduczył dziecko takiego zachowania. - Moja córka tak robiła, a ja za każdym razem zabierałem jej rękę. Problem rozwiązany.

Wasze dzieci też szczypią na przykład podczas karmienia czy zasypiania?

Więcej o: