W jakim wieku ochrzcić dziecko? Pediatrka podaje idealny okres. "Wcześniej może być niebezpiecznie"

W jakim wieku najlepiej ochrzcić dziecko? Większość osób wierzących powie, że jak najszybciej, bo po co czekać? Jednak prawda jest inna. "Wcześniej może być niebezpiecznie" - tłumaczy pediatrka i podaje, kiedy najlepiej ochrzcić malucha, aby nic mu nie groziło.
Zobacz wideo Kto może zostać chrzestnym? Są warunki, które trzeba spełnić

Chrzest dziecka, które dopiero co przyszło na świat to częsta praktyka, związana z chęcią nie tylko dołączenia malca do wspólnoty, ale i radosnej celebracji jego narodzin. Choć pozornie to nic złego, to jednak w praktyce nie jest to wcale bezpieczne dla szkraba. Jak przyznała znana w mediach społecznościowych pediatrka - najciężej chore maluchy na jej oddziale to te najmłodsze, które chrzczono i zabierano na huczne imprezy przedwcześnie. A kiedy taka uroczystość jest już dla dziecka bezpieczna? Zobaczcie sami.

W jakim wieku ochrzcić dziecko? Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z niebezpieczeństwa

Użytkowniczka TikToka o nicku Dr Niamh Lynch (@tiktokkiddydoc) jest z zawodu pediatrką, ale aktywnie udziela się też w mediach społecznościowych, gdzie dzieli się różnymi poradami w kwestii zdrowia i bezpieczeństwa najmłodszych. Jakiś czas temu opublikowała filmik, na którym wyjaśniła, kiedy najlepiej ochrzcić nowo narodzonego malucha. Co do zasady robi się to jak najwcześniej, ale to błąd, który zagraża zdrowiu niemowlęcia. W pierwszych miesiącach życia szkrab nie ma jeszcze dostatecznie rozwiniętego układu odpornościowego, aby poradzić sobie z nawet prostą infekcją. Stąd z chrztem (i innymi tego typu uroczystościami) pediatrka radzi poczekać, aż maluch skończy przynajmniej trzy miesiące, ale najlepiej jakby miał ponad pół roku. Wówczas jego organizm lepiej sobie z ewentualnymi drobnoustrojami. 

Kiedy chrzcić dziecko? Internauci są zdziwieni terminem, ale zgadzają się z lekarką

Choć użytkownicy platformy są zdziwieni poradą lekarki, aby poczekać z chrztem i imprezami dla malucha, aż ten podrośnie, to jednak w gruncie rzeczy się z nią zgadzają. "Moja córeczka miała 6 miesięcy, kiedy ją ochrzciliśmy. Po prostu sukienka do chrztu była za duża, więc musieliśmy poczekać, ale teraz bardzo się z tego cieszę", "Dobrze też poczekać, aż sezon grypowy się skończy, przynajmniej tak do kwietnia", "Popieram - często w okresie jesienno - zimowym obserwowałam tłumy kaszlących i kichających ludzi", "Poprawiłaś mi humor - teraz czuję się lepiej, z tym że zrobiłam to po swojemu i w swoim czasie", "Zdecydowanie warte uwagi, Zauważyłem też, że coraz więcej ludzi decyduje się na chrzest dziecka dopiero, jak ukończy roczek. To zdecydowanie dobre posunięcie", "TAK, my ochrzciliśmy dziecko, gdy miało siedem miesięcy i dopiero jak skończył się sezon grypowy" - pisali internauci pod nagraniem pediatry. Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: