To imię było hitem w latach 80., a dziś rodzicom się nie podoba. Ma religijne skojarzenie, a w 2022 roku nazwano tak tylko 19 dziewczynek

To imię było niegdyś popularne w Polsce, obecnie jednak należy do tych nieco zapomnianych. Jeszcze nie tak dawno było prawdziwym hitem wśród przyszłych rodziców, chcących tak nazwać swoją córkę, a dziś wręcz omijają je szerokim łukiem. Dlaczego? Czy wpływ na to ma jego znaczenie? A może skojarzenia, które nawiązują do religii?

Imię Bożena nosi obecnie wiele właścicielek. Jak podają dane z raportu GUS, aż 200 589 Polek ma tak na imię, jednak należą one do tego nieco starszego pokolenia. Jeśli chodzi o nowe nadania, to niestety z roku na rok jest ich coraz mniej. W ubiegłym roku tylko 19 nowo narodzonych dziewczynek otrzymało to imię. Czy obecnie trwający rok przyniesie spektakularne zmiany? A może Bożena na dobre odejdzie do lamusa? Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Joanna Scheuring-Wielgus: Giertych kojarzy mi się z tym, że wprowadził do Sejmu faszystów

Niegdyś hit, dziś uważane już za kit. Czy powróci moda na imię Bożena?

Bożena to piękne imię pochodzące z języka staropolskiego, które oznacza „błogosławiona". Na nasze ziemie przywędrowało wraz z pojawieniem się religii chrześcijańskiej i otwarciu na kontakty z Czechami, chociaż regularnie zaczęło ono pojawiać się w księgach dopiero kilka wieków później. Jednak to właśnie u naszych południowych sąsiadów odnotowano najwcześniej użycie tego imienia, toteż wielu etymologów jest skłonnych przyznać, że jest to czeskie imię, które nosiła m.in. żona księcia Oldrzicha w I połowie XI wieku.

Istnieje też teoria, że Bożena to skrót lub żeński odpowiednik męskich imion, takich jak Bożydar, Bożebor, Bożeciech lub Bożan.

Co ciekawe, w Polsce obecnie żyje aż 200 589 kobiet o tym imieniu. To daje 34 miejsce wśród popularności imion żeńskich. Potwierdza to również fakt, że Bożeny, Bożenki mają swój wyjątkowy zjazd właścicielek tego imienia w Bożenkowie. W tym roku odbył się on po raz czternasty z rzędu, 20 czerwca. "Było śpiewnie, tanecznie i zabawnie. Tak jak Bożenki lubią. Kolejne ich spotkanie już za rok, a wtedy jubileusz XV – lecie" – podaje portal bydgoski24.pl.

Wracając jednak to tego wyjątkowego imienia, warto również zaznaczyć, ze dla wielu imię to kojarzy się nie tylko z religią, ale także cechami, które są szczególnie cenione. Osoby noszące to imię są zazwyczaj bardzo uczciwe, pomocne, pracowite,  szlachetne i oddane. Są też ambitne i wytrwałe w dążeniu do celu. Bożena to imię, które szeroki uśmiech na twarzy. Czy moda na to imię znów powróci?

Więcej o: