Rodzice poszli na wojnę z USC. Nie chcieli zarejestrować imienia syna. Polski Kościół je odradza

Małżeństwo wygrało spór o nadanie dziecku kontrowersyjnego imienia. Jakie wybrali imię dla potomka? Rodzice dopięli swego i chłopiec nazywa się Lucyfer.

Imię, które budzi zdziwienie

Jednym z największych obowiązków i przywilejów świeżo upieczonych rodziców jest wybór odpowiedniego imienia dla dziecka.  Jedni wybierają klasyczne, tradycyjne imiona. Inni  starają się być nowocześni. Niektórzy podejmują dość kontrowersyjne wybory. Tak było w przypadku Dana i Mandy Sheldon z Derbyshire. Para usłyszała, że ich synowi „nie uda się w życiu", jeśli nadadzą mu kontrowersyjne imię. Wybrali dla chłopca imię Lucyfer.

W chrześcijańskiej tradycji Lucyfer jest jednym z imion nadawanych diabłu i dlatego ma negatywne piekielne konotacje. Polski Kościół także wyraża sprzeciw wobec takiego imienia. Wśród imion, które są przez księży odradzane należy wymienić także takie jak: Adolf, Bazyliszek, Czad, Ekspedyt, Fakund (Facundo), Homobonus, Kukufas (bądź Kukufat), Kwadrat, Prymityw.

Rodzice dopięli swego

Dan i Mandy, którzy nie są religijni, podjęli taką decyzję, ponieważ chcieli nadać „ładne, mocne" imię, po tym, jak „trudno było je wymyślić". W rozmowie z Rochelle Humes i Ore Odubą w „This Morning" w lipcu 2020 roku Dan pojawił się w programie z czteromiesięcznym Lucyferem i wyjaśnił, że w urzędzie osoba rejestrująca zgłoszenie imienia ostrzegła go, że dziecko „nigdy nie odniesie sukcesu w życiu, żaden nauczyciel nie będzie chciał go uczyć i żaden pracodawca nie będzie chciał go zatrudnić".

Tata powiedział także, że hejterzy sugerują, że imię Lucyfer jest zgodne z próbą nadania dziecku imienia Hitler. - To powinien być radosny dzień, a był bardzo bolesny – powiedział gospodarzom programu. - Nie wiedzieliśmy, co powiedzieć, nie wiedzieliśmy, jaką jej odpowiedź dać – kontynuował. Parze udało się przekonać urzędników. I mimo sprzeciwu pierwszej osoby, po złożeniu oficjalnej skargi do władz lokalnych, zarejestrowali imię dziecka. Rada hrabstwa Derbyshire wydała oświadczenie, w którym napisano: - Przepraszamy, jeśli poczuli się państwo urażeni, ale zadaniem naszych rejestratorów jest doradzanie w takich sprawach, ponieważ czasami ludzie nie są świadomi pewnych znaczeń lub skojarzeń związanych z określonymi imionami.

Dodajmy, że w Wielkiej Brytanii nie obowiązują przepisy zabraniające stosowania konkretnych nazw, jedynie imiona zawierające wulgaryzmy lub cyfry mogą zostać odrzucone przez rejestratora. Imię „Lucyfer" jest zakazane w innych krajach, takich jak Nowa Zelandia, która w 2013 r. dodała to imię do listy zabronionych wraz z imieniem „Chrystus" i imionami o tematyce królewskiej, takimi jak „Król", „Książę" i „Księżniczka".

Ich życzenie spełniło się na początku tego roku, a mały Lucyfer otrzymał imię, które wybrali dla niego rodzice, gdy urzędnik stanu cywilnego odkrył, że nadawanie dziecku tego konkretnego pseudonimu nie jest nielegalne.

Więcej o: