Tak nazywał się ojciec Juliusza Słowackiego. Niewielu wie, że miał również rodowy herb. Dziś to imię jest zapomnienie i nosi je 580 mężczyzn

Juliusza Słowackiego nie trzeba nikomu przedstawiać. Tego poetę zna chyba każdy. Nosił on wyjątkowe imię, które również i dzisiaj rodzice chętnie nadają małym chłopcom. Z ojcem łączyły go dwie rzeczy, miłość do języka polskiego oraz choroba, która szybko zabrała ich z tego świata. Obaj zmarli na gruźlicę. I chociaż o samym Juliuszu wiemy całkiem sporo, to nadal zagadką pozostaje postać jego ojca. Niewielu zna też jego imię.

Jak miał na imię ojciec Juliusza Słowackiego? To imię już wiele lat temu odeszło do lamusa i nie jest nadawane nowo narodzonym chłopcom, chociaż według danych GUS nosi je jeszcze 580 mężczyzn. Chodzi oczywiście o Euzebiusza. To imię otrzymał na chrzcie ojciec przyszłego wieszcza narodowego, który za czasów swojej młodości również, podobnie jak syn, związał się z pisaniem. Euzebiusz Słowacki to autor wielu dzieł, był także redaktorem "Kuriera Litewskiego", bo chociaż szlachcic, ale ubogi, musiał pracować, by utrzymać siebie i rodzinę. Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Milik kupił kiedyś Jessice Ziółek markę modową. "Jak ma się bogatszego faceta to dlaczego ma mi nie pomóc?"

Euzebiusz - imię, które odeszło do lamusa. Rodzice uważają je za staroświeckie

Euzebiusz Tomasz Słowacki to zubożały szlachcic, którego losy rzucały w różne zakątki, zawsze pamiętał o swoich korzeniach i rodowym herbie - Leliwa. Heraldyka wspomina o nim, jako jednym z najbardziej znanym, który nawet był wzmiankowany w najstarszym zachowanym do dziś polskim herbarzu, "Insignia seu clenodia Regis et Regni Poloniae", spisanym przez historyka Jana Długosza w latach 1464–1480.

Jego biografia jest bardzo ciekawa, podobnie zresztą co samo imię. Niegdyś popularne i chętnie nadawane, dziś niestety zapomniane. Odeszło do lamusa. Rodzice uważają je za niemodne i staroświeckie. Od lat już prawie nikt (zdarzają się wyjątki) nie nazywa tak dziecka, nawet pomimo faktu, że jest to niezwykle oryginalne i wyjątkowe imię. Skąd zatem się wzięło?

Imię Euzebiusz według większości etymologów pochodzi z języka greckiego i czasów starożytnych. Eusébeios miał oznaczać "bogobojnego i świętego". To nie koniec jego znaczeń, bo określenie to znane było także w Starożytnym Rzymie. Przymiotnik ten został użyty dla określenia jednego z miesięcy na cześć cesarza rzymskiego, Antonina Piusa.

Najpopularniejszymi zdrobnieniami są: Euzebio, Euzebi, Euzebek, Euzi, Euzebko, Zebi, Zebek, Zibi, Zibiś, Zibek – jednak próżno szukać dziś dzieci o tym imieniu, bo chociaż obecnie nosi je 580 mężczyzn i co jakiś czas, zdarzają się nadania tego imienia, to jednak odchodzi do lamusa. Czy powróci? Czas pokaże.

Więcej o: