Jak miał na imię ojciec Juliusza Słowackiego? To imię już wiele lat temu odeszło do lamusa i nie jest nadawane nowo narodzonym chłopcom, chociaż według danych GUS nosi je jeszcze 580 mężczyzn. Chodzi oczywiście o Euzebiusza. To imię otrzymał na chrzcie ojciec przyszłego wieszcza narodowego, który za czasów swojej młodości również, podobnie jak syn, związał się z pisaniem. Euzebiusz Słowacki to autor wielu dzieł, był także redaktorem "Kuriera Litewskiego", bo chociaż szlachcic, ale ubogi, musiał pracować, by utrzymać siebie i rodzinę. Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Euzebiusz Tomasz Słowacki to zubożały szlachcic, którego losy rzucały w różne zakątki, zawsze pamiętał o swoich korzeniach i rodowym herbie - Leliwa. Heraldyka wspomina o nim, jako jednym z najbardziej znanym, który nawet był wzmiankowany w najstarszym zachowanym do dziś polskim herbarzu, "Insignia seu clenodia Regis et Regni Poloniae", spisanym przez historyka Jana Długosza w latach 1464–1480.
Jego biografia jest bardzo ciekawa, podobnie zresztą co samo imię. Niegdyś popularne i chętnie nadawane, dziś niestety zapomniane. Odeszło do lamusa. Rodzice uważają je za niemodne i staroświeckie. Od lat już prawie nikt (zdarzają się wyjątki) nie nazywa tak dziecka, nawet pomimo faktu, że jest to niezwykle oryginalne i wyjątkowe imię. Skąd zatem się wzięło?
Imię Euzebiusz według większości etymologów pochodzi z języka greckiego i czasów starożytnych. Eusébeios miał oznaczać "bogobojnego i świętego". To nie koniec jego znaczeń, bo określenie to znane było także w Starożytnym Rzymie. Przymiotnik ten został użyty dla określenia jednego z miesięcy na cześć cesarza rzymskiego, Antonina Piusa.
Najpopularniejszymi zdrobnieniami są: Euzebio, Euzebi, Euzebek, Euzi, Euzebko, Zebi, Zebek, Zibi, Zibiś, Zibek – jednak próżno szukać dziś dzieci o tym imieniu, bo chociaż obecnie nosi je 580 mężczyzn i co jakiś czas, zdarzają się nadania tego imienia, to jednak odchodzi do lamusa. Czy powróci? Czas pokaże.