Legionella wykryta w warszawskim przedszkolu. Sanepid wydał zalecenia

W warszawskim przedszkolu publicznym numer 20 przy ul. Sempołowskiej wykryto bakterię legionella. Sanepid wydał zalecenia dla placówki, która na razie jest czynna.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>

Zobacz wideo Groźna bakteria w natarciu. Sprawdź, co trzeba o niej wiedzieć

Legionella w warszawskim przedszkolu. Przeprowadzono badania wody

W Przedszkolu z Oddziałami Integracyjnymi nr 20 przy ul. Sempołowskiej na Śródmieście wykryto bakterię legionelli. Informację potwierdzono na profilu przedszkola w mediach społecznościowych.

- Przeprowadzone badania wody na okoliczność występowania bakterii legionella wykazały pozytywny wynik. Przedszkole ściśle współpracuje z Sanepidem i wykonuje jego zalecenia - napisano w oświadczeniu. 

Sanepid nie zalecił zamknięcia przedszkola.

Legionelloza u dzieci. Bakteria ta lubi wilgotne, ciemne i brudne miejsca

Legionella to jedna z najmniejszych istniejących bakterii, wywołująca leginelozzę. Co istotne, nie można się nią zarazić od osoby chorej, ani nawet pijąc skażoną wodę. Jednak w przypadku gdy rozpylona woda, np. z kranu, prysznica, czy fontanny - dostanie się do dróg oddechowych osoby z obniżoną odpornością - może wywołać ciężkie zapalenie płuc, które wymagało będzie hospitalizacji. Bakteria ta lubi wilgotne, ciemne i brudne miejsca, gdzie jest ciepło, toteż może ona pojawić się w instalacjach wodociągowych w budynkach mieszkalnych. Rozwojowi bakterii z tej grupy sprzyja osad także rdza (obecność związków żelaza), która gromadzi się wewnątrz rur.

Ostry przebieg wymaga hospitalizacji, gdyż często dochodzi do ciężkiego zapalenia płuc. Samo leczenie polega na podaniu antybiotyków, które mają zahamować rozwój bakterii oraz całkowicie je usunąć z organizmu pacjenta. Niestety nie istnieją szczepionki przeciwko legionellozie.

Więcej o: