Dni tygodnia po angielsku - nazwy, skróty, geneza słów. Prosty sposób na naukę dni tygodnia po angielsku

Dni tygodnia po angielsku i w innych językach to jedne z pierwszych słów, jakie poznają osoby rozpoczynające naukę języka obcego. Wiele osób uczy się nowych słówek, bazując na skojarzeniach. Niekiedy przydatne podczas nauki nowych słów okazuje się poznanie ich genezy. My również pójdziemy tym tropem i pokażemy, skąd wzięły się nazwy dni tygodnia po angielsku i jak łatwo je zapamiętać.

Dni tygodnia po ang. — jak zapisywać?

Dni tygodnia po angielsku zapisujemy wielką literą, niezależnie od tego, czy jest to początek, czy środek zdania. Warto to zapamiętać, jeżeli chcemy być za pan brat z angielską gramatyką. Każdy dzień tygodnia w języku angielskim posiada swój skrót, który jest używany zamiennie z pełną nazwą. Warto znać skróty dni tygodnia po angielsku ze względu na fakt, że często pojawiają się one w tekstach książek, a także są wykorzystywane w wiadomościach wymienianych między rówieśnikami. Dni tygodnia po angielsku w wersji skróconej pojawiają się także w kalendarzach. Jak brzmią nazwy dni tygodnia po angielsku i w jaki sposób łatwo je zapamiętać? 

Dni tyg. po angielsku. Poniedziałek, czyli Monday

Rozpoczynając naukę dni tygodnia po angielsku, naturalnie zaczynamy od pierwszego dnia, czyli poniedziałku. W języku angielskim poniedziałek to "Monday". Skrót od tego słówka to "Mon". W języku polskim nazwa tego dnia odnosi się do kolejności dni w trakcie tygodnia. Poniedziałek to dzień po niedzieli. Nazwa "Monday" w języku angielskim wywodzi się natomiast z łacińskiego "dies Lunae", co oznacza "dzień księżyca" (Moon's Day). W języku angielskim nazwa poniedziałek również nawiązuje do księżyca, który w tym języku brzmi "moon". Takie skojarzenie może pomóc w zapamiętaniu słówka. Kolejnym skojarzeniem może być nazwa popularnego w ostatnim czasie dnia wyprzedażowego w internecie, czyli "Cyber Monday". Hasło to często słyszy się w reklamach, w związku z czym łatwo je zapamiętać.

Dni tyg. po angielsku. Wtorek, czyli Tuesday

Nazwy dni tyg. po angielsku mają różną genezę. Część z nich wywodzi się z języka łacińskiego, ale w kilku przypadkach nazwy dni tygodnia po angielsku nawiązują do postaci z mitologii dawnych plemion germańskich. Tak właśnie jest w przypadku wtorku, czyli w języku angielskim "Tuesday". Nazwa tego dnia tygodnia po angielsku wiąże się z dniem poświęconym Tyrowi (Tiw's Day), który według dawnych wierzeń był bogiem męstwa, walki i siły. Skrót od słowa "Tuesday" to "Tues" lub "Tue". 

Środa po angielsku, czyli Wednesday

Słówko "środa" po angielsku, czyli Wednesday może kojarzyć się z popularnym w ostatnim czasie serialu o tym właśnie tytule. Skrót od "środa" po angielsku to "Wed". Słówko "Wednesday" wywodzi się od "wōdnesdæg", oznaczającego dzień Odyna (określany również jako Woden). Odyn w nordyckiej mitologii był uosobieniem mądrości i wiedzy i właśnie ten dzień tygodnia patronuje tym dwóm wartościom. 

Zobacz wideo Magda Pyznar przyznaje, że jej córka lepiej mówi po hiszpańsku od niej. "To będzie jej pierwszy język do komunikacji"

Czwartek po ang., czyli Thursday

Czwartek po ang. to "Thursday". Skrót używany do określenia czwartku po ang. to "Thurs". Nazwa tego dnia tygodnia po angielsku, podobnie jak w przypadku dwóch poprzednich dni, również odnosi się do postaci znanej z mitologii. "Thursday" to dzień Thora (Thor's Day), którego dawniej czczono jako boga piorunów i burzy.

Dni tygodnia po ang. Piątek, czyli Friday

Kolejna z nazw dni tygodnia po ang. również nawiązuje do postaci znanej z mitologii nordyckiej. Piątek, czyli "Friday" swoją nazwę zawdzięcza nordyckiej bogini Frigg. Frigg była żoną Odyna i patronką rodziny. Piątek stanowi zapowiedź beztroskiego weekendu, wolnego od pracy i szkoły, dlatego może się wydawać, że jego nazwa wywodzi się od słowa "freedom", oznaczającego wolność. Choć — jak wiemy — geneza słowa jest inna, to takie skojarzenie może pomóc w zapamiętaniu jednego z najbardziej lubianych dni tygodnia. Po angielsku skrót od "Friday" to "Fri".

Dni tygodnia po ang. Sobota, czyli Saturday

Zostały nam do nauki jedne z najbardziej lubianych dni tygodnia. Po ang. "Saturday" (sobota), nawiązuje do dnia Saturna, czyli Saturn's Day. Nazwa "sobota" po angielsku, wywodzi się z języka łacińskiego, podobnie jak ma to miejsce w przypadku poniedziałku. Skrót od słowa "Saturday" to "Sat".  

Niedziela po angielsku, czyli Sunday

"Dzień słońca" (day of the sun) - to dosłowne tłumaczenie słowa "niedziela" po angielsku, które może pomóc w zapamiętaniu słówka "Sunday". Nazwa nawiązuje do słońca, a w wersji skróconej niedziela po angielsku brzmi po prostu "Sun". Niedziela kojarzy się z beztroskim dniem, wolnym od pracy i obowiązków szkolnych. Dla wielu osób jest najważniejszym dniem w tygodniu.

Zobacz też: Liczby po angielsku: zapis i wymowa

Więcej o: