"Lokalni dygnitarze zlecają obserwację 11-letniej Anny. Od 4 miesięcy żywić się miała manną z nieba"

W dziewiętnastym wieku w Anglii i Ameryce co jakiś czas można było usłyszeć o "poszczących dziewczynkach". Nastolatki utrzymywały, że mogą żyć bez jedzenia, a to za sprawą boskiego cudu.

Więcej tematów związanych z życiem rodzinnym na stronie Gazeta.pl

Dr Amy Boyington to historyczka sztuki, która na Instagramie prowadzi konto o nazwie history_with_amy. Kobieta regularnie publikuje nagrania, na których pokazuje słynne obrazy i opowiada ich historię. Tym razem opowiedziała o "poszczących dziewczętach" i pokazała podobiznę jednej z nich.

Zobacz wideo Jak rozpoznać, że dziecko ma autyzm? "Układanie samochodzików w rzędzie, machanie rączkami"

Uważały, że mogą żyć bez jedzenia

Amy na nagraniu opowiada o "poszczących dziewczętach", o których często słyszano w epoce wiktoriańskiej. Były to kilkunastoletnie dziewczynki, które w pewnym momencie odmawiały jedzenia i uważały, że są w stanie żyć bez niego. "Podejrzewano, że są w stanie przeżyć bez jedzenia z powodu cudu, boskiej interwencji, magicznych mocy" - wyjaśnia historyczka. To niepokojące zjawisko pojawiło się nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale także w Ameryce. Amy opowiada historię Mary J., czyli Mollie Fancher. Mollie pochodziła z bogatej rodziny, gdy miała 16 lat spadła z konia i mocno uderzyła się w głowę. Niedługo potem uległa kolejnemu wypadkowi, lekarze uznali, że ucierpiał jej system nerwowy. Mollie zaczęła unikać jedzenia. "Stała się słynna, ludzie nie wiedzieli jak to możliwe, że wciąż żyje" - opowiada Amy. Zdjęcie dziewczynki zostało zrobione po rzekomo pięciu miesiącach postu. Mollie spędziła większą część życia w łóżku, zmarła w 1916 roku. Amy opowiedziała też historię 11-letniej Sarah, która podobnie jak Molly utrzymywała, że nie musi jeść. W końcu trafiła do szpitala, gdzie miały ją obserwować pielęgniarki. Po dwóch tygodniach u dziewczynki pojawiły się objawy zagłodzenia. "Rodzice nic nie zrobili. Uważali, że Bóg ją uratuje" - dodała Amy. "To nie był cud. Zagłodziła się na śmierć" - zakończyła jej historię.

Ten temat interesuje pisarzy i reżyserów

W 2022 roku na ekranach kin pojawił się film "Osobliwość" w reżyserii Sebastiána Lelio, z Florence Pugh w roli głównej ("Małe kobietki"; "Midsommar", "Oppenheimer"). Film jest adaptacją powieści Emmy Donoghue z 2016 roku zatytułowanej "Cud". To historia, która rozgrywa się w połowie XIX wieku na posępnej irlandzkiej prowincji, gdzie trafia Lib - angielska pielęgniarka. 

Lokalni dygnitarze zlecają jej obserwację 11-letniej Anny. Dziewczynka rzekomo nie je nic od czterech miesięcy, żywi się wyłącznie "manną z nieba" Staje się miejscową święta, lokalna społeczność nie ma bowiem wątpliwości, że ma do czynienia z cudem. Lib dyżuruje przy łóżku coraz słabszej dziewczynki naprzemiennie z zakonnicą - mają się przekonać, czy dziecko rzeczywiście nie je.

Więcej o:
Copyright © Agora SA