"Mi się podoba, bo jest mało banalne i nie wiejsko-czarodziejskie". To imię kojarzy się z klasą i elegancją

Niektórzy przypuszczają, że to chłopięce imię wymyślił sam Oscar Wilde, na potrzeby swojej powieści. W Polsce wciąż rzadko nadawane i uznawane za egzotyczne. Według gov.pl, w 2022 roku nazwano tak 165 chłopców.

Pochodzenie i znaczenie imienia Dorian

Imię Dorian to imię pochodzenia greckiego, które powstało od nazwy greckiego plemienia - Dorów. W mitologii greckiej plemię to pochodzi od Heraklesa, jednego z herosów. Można więc przypuszczać, że imię tłumaczy się jako "pochodzący z Doris". Swoją Popularność zyskało dzięki powieści Oscara Wilde'a zatytułowanej "Portret Doriana Graya" z 1890 roku. Istnieje też hipoteza, że sam Oscar Wilde wymyślił to imię, ponieważ nie ma dowodów na to, że Dorian jako imię istniało przed publikacją książki.

Charakterystyka imienia

Dorian ma dość wąską grupę znajomych i przyjaciół. Nie wiadomo czy to z powodu dystansu i braku zaufania do ludzi ogólnie, czy też może z powodu swojego dość trudnego charakteru. To człowiek, który jest raczej obserwatorem niż gadułą, ale nie szczędzi innym krytyki i ostrych uwag. Jeżeli ktoś ma inne zdanie niż on sam i jego poglądy znacznie odbiegają od tego, co myśli, nie zawaha się zrobić wszystkiego, by przeciągnąć tę osobę na "swoją stronę". Inni opisują go, jako człowieka-zagadkę. Jest tajemniczy i nigdy nie wiadomo o czym myśli. Są też takie dni, gdy otacza wszystkich wsparciem, pierwszy wyciąga pomocną dłoń i dzieli się kreatywnymi pomysłami na spędzenie czasu wolnego. Zaraża wtedy optymizmem i  pozytywnym podejściem do życia. Jest ciekawy świata i otwarty na nowe doświadczenia. Nieustannie próbuje rozwikłać tajemnice ludzkiej natury i wszechświata. 

Zobacz wideo Jeśli po porodzie chcesz zacząć ćwiczyć, powinnaś pójść do dwóch specjalistów. O jednym wciąż mało się mówi

Imieniny: 22 stycznia, 22 maja

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zdrobnienia: Dorianek, Dorianuś, Doriano, Dorek, Doruś, Dorin, Doriś, Donek, Donio, Don, Dar, Doro, Doryś, Duduś

Predyspozycje zawodowe

Dorian kieruje się w życiu zawodowym sztywnymi zasadami i przestrzeganiem własnej moralności. Nie postępuje nigdy wbrew sobie, ale jest mocno nastawiony na cel. Wyróżnia się wytrwałością, determinacją i cierpliwością. Nie ulega wpływom, raczej to inni podążają za nim. Praca pod presją czasu lub w stresujących warunkach nie stanowi dla niego problemu. Im mniej interesuje go, to co robi w pracy, tym bardziej przeciętny się staje. Jeśli natomiast uda mu się trafić w swoje pasja i zainteresowania, bardzo szybko się wyróżnia, z łatwością osiąga cele i mierzy coraz wyżej. Dorian świetnie sprawdzi się jako: ochroniarz, wojskowy, sportowiec, aktor, analityk, poeta, artysta.

Sławni imiennicy:

 • Dorian Concept - australijski muzyk, kompozytor i producent
 • Dorian Cooke - amerykański gitarzysta
 • Dorian Gregory - amerykański aktor
 • Dorian Harewood - amerykański aktor
 • Dorian Hector - amerykański tancerz
 • Doriano Magliano - amerykański wokalista
 • Dorian Missick - amerykański aktor filmowy i telewizyjny
 • Dorian Mortelette - francuski wioślarz
 • Dorian Popa - rumuński aktor i muzyk
 • Dorian Reeves - kanadyjski model
 • Doriano Romboni - włoski motocyklista
 • Dorian Tomasiak - polski DJ i producent muzyczny, znany lepiej jako Tom Swoon
 • Dorian Yates - brytyjski zawodowy kulturysta
Więcej o: