Chcieli nazwać syna na cześć siedemnastowiecznego szlachcica i pamiętnikarza. RJD postawiła jeden warunek

Upodobania rodziców w kontekście tego, jak chcieliby nazwać swoje dziecko, są bardzo różne. Jedni idą w klasykę, kolejni korzystają z rankingów, a jeszcze inni wybierają imiona na cześć ulubionych pisarzy, poetów, a nawet bohaterów literackich, czy filmowych. Stąd pomysł na nazwanie dziecka imieniem pewnego siedemnastowiecznego szlachcica, który zasłyną w historii z pisania swoich nietypowych pamiętników. Co na to Rada Języka Polskiego?

Pracownik jednego z Urzędów Stanu Cywilnego zwrócił się o pomoc do członków Rady Języka Polskiego. Otóż zgłosili się do niego rodzice, którzy pragnęli nazwać swoje nowo narodzone dziecko imieniem siedemnastowiecznego pamiętnikarza, Jana Chryzostoma Paska. Ich syn miałby mieć dwuczłonowe imię, Jan Chryzostom. Specjaliści w zakresie poprawnego używania języka polskiego, postawili jeden warunek. Jaki? Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Nowo narodzony syn Wiśniewskiego na drugie ma żeńskie imię. Będą przykrości w szkole?

Dwuczłonowe imię dla dziecka. Czy to jest możliwe?

Rodzice nowonarodzonego dziecka zgłosili się do lokalnego USC, aby zarejestrować fakt przyjścia na świat ich syna i oficjalnie nadać mu imię. Wybrali te, które przed laty nosił pewien siedemnastowieczny szlachcic, Jan Chryzostom Pasek. Przeszedł on do historii dzięki swoim "Pamiętnikom", które wyróżniały się bogactwem szczegółów życia codziennego i obyczajów ludzi mu współczesnych. Bez patosu i hurapatriotycznych opisów. Proza życia.

I chyba ta lektura tak bardzo przypadła do gustu świeżo upieczonym rodzicom, że chcieli nadać swojemu dziecku dwuczłonowe imię: Jan Chryzostom. Urzędnik nie był jednak pewien, czy w języku polskim jest to możliwe, stąd też zwrócił się do Rady Języka Polskiego z prośbą o opinię. Okazuje się, że jej członkowie nie mają nic przeciwko temu pomysłowi, ale stawiają jedne warunek. Te imiona nie mogą być pisane z łącznikiem (Jan-Chryzostom).

Imię funkcjonuje w polskiej tradycji jako jedno imię. Jest to imię jednego z wczesnośredniowiecznych doktorów Kościoła, znanego jako Jan Złotousty (Jan Chryzostom właśnie). Jednym z bardziej znanych nosicieli był XVII-wieczny polski pamiętnikarz, Jan Chryzostom Pasek. Poprawna jest wyłącznie pisownia bez łącznika

- podał prof. Mariusz Rutkowski, członek Rady.

Więcej o: